Grecka recesja trzecia wśród najgłębszych w historii (WYKRES DNIA)

Nowoczesna historia gospodarcza krajów rozwiniętych zna zaledwie dwa przypadki głębszego spadku PKB niż obecnie mający miejsce w Grecji, które nie byłyby związane z wojną.

Od szczytu z 2008 r. grecki PKB obniżył się o 25 proc. To oznacza nieznacznie głębszy spadek niż zanotowany we Włoszech w latach 1919-1921. Głębsze były za to recesje z czasów Wielkiego Kryzysu w USA (-29 proc.) oraz w Kanadzie (-30 proc.). Poza tymi przypadkami żadna z obecnie rozwiniętych gospodarek świata nie zanotowała w swojej nowoczesnej historii gospodarczej głębszej recesji niż obecne załamanie w Grecji. Zdaniem banku BofA Merrill Lynch jeszcze bardziej sytuację w Grecji pogorszą wydarzenia z ostatnich dwóch tygodni, w ciągu których rząd oraz wyborcy odrzucili propozycję pomocy złożoną przez wierzycieli.

„Gospodarka znowu wejdzie w recesję, cele narzucone przez wierzycieli będą jeszcze trudniejsze do zrealizowania, a banki będą prawdopodobnie potrzebowały nowego kapitału” – napisali w raporcie specjaliści instytucji.

W ostatnich 145 latach zdarzyły się wprawdzie przypadki jeszcze głębszych recesji, jednak zawsze były one związane z przegraną lub wygraną ale wykrwawiającą wojną. W latach 1945-1946 aż o dwie trzecie spadł niemiecki PKB. Produkt Japonii zanurkował między 1944 r. a 1945 r. o 52 proc. Tylko niewiele mniej dotkliwe załamania przeszły kraje, które najbardziej ucierpiały w czasie Pierwszej Wojny Światowej, oraz Hiszpania w latach wojny domowej. Warto zwrócić uwagę, że znacznie głębszej od obecnej recesji doświadczyła w wojennych czasach także sama Grecja. W latach 1938-1945 PKB Hellady zanurkował o 64 proc.


Najgłębsze recesje w krajach obecnie uznawanych za rozwinięte od 1870 r. Źródło: Royal Bank of Scotland.

Najgłębsze recesje w krajach obecnie uznawanych za rozwinięte od 1870 r.
Royal Bank of Scotland
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane