Grupa Azoty: 583 mln zł zysku netto za 2022 r.

  • PAP
opublikowano: 31-03-2023, 06:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

W 2022 r. Grupa Azoty osiągnęła ponad 583 mln zł zysku netto przy przychodach przekraczających 24,6 mld zł - wynika z opublikowanego w czwartek skonsolidowanego raportu rocznego grupy.

Prezes zarządu Grupy Azoty Tomasz Hinc podkreślił w liście do inwestorów, że 2022 rok był okresem "bezprecedensowych wyzwań, z jakimi cała branża chemiczna w Europie nie mierzyła się jeszcze w swojej dotychczasowej historii".

fot. Piotr Guzik
fot. Piotr Guzik

"Rekordowo wysokie i jednocześnie wysoce zmienne ceny surowców, wynikające m.in. z rynkowych konsekwencji agresji Rosji na Ukrainę, przełożyły się na istotny wzrost kosztów produkcji, co znacząco podnosiło ryzyko biznesowe związane z produkcją w całej europejskiej branży nawozowo-chemicznej" - zauważył

Hinc przypomniał, że nienotowane wcześniej ceny gazu na europejskich giełdach spowodowały, że zarządy największych spółek grupy kapitałowej były zmuszone do podejmowania trudnych decyzji o czasowym ograniczaniu produkcji, głównie w segmencie agro oraz w segmencie tworzyw. "Przywrócenie produkcji nastąpiło w październiku po znaczącym spadku cen gazu ziemnego na giełdach europejskich" - dodał.

Zgodnie ze skonsolidowanym raportem rocznym Grupa Azoty odnotowała w 2022 roku przychody ze sprzedaży w wysokości 24 mld 657 mln 853 tys. zł (w porównaniu do 15 mld 901 mln 259 tys. w 2021 r.) oraz wynik EBITDA w wysokości 2,5 mld zł, osiągając marżę EBITDA na poziomie 10,3 proc. Zysk netto Grupy Azoty za 2022 r. wyniósł 583 mln 820 tys. zł (w porównaniu do 633 mln 687 tys. rok wcześniej).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane