Guindos: inflacja w strefie euro zbliża się do szczytu

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 24-11-2022, 15:11
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Luis de Guindos, wiceprezes Europejskiego Banku Centralnego uważa, że prawdopodobnie mamy do czynienia ze szczytowym momentem inflacji lub jesteśmy bardzo blisko niego. Ceny mają jednak pozostać na wysokim poziomie przez dłuższy czas, informuje Reuters.

Luis de Guindos
Luis de Guindos
Alex Kraus

Jeden z czołowych decydentów władz monetarnych Eurolandu stwierdził, że ostatnie dane dają nieco nadziei, że presja inflacyjna słabnie. Walka z nadmierną, a w perspektywie uciążliwie trwałą inflacją pozostaje priorytetem dla EBC.

Myślę, że znajdujemy się w miejscu zbliżonym do szczytu. Może się ono wahać nieznacznie w górę lub w dół, ale myślę, że w pierwszej połowie przyszłego roku zobaczymy spadek inflacji – stwierdził Guindos. Szacuje, że w pierwszym półroczu przyszłego roku będzie kształtować się w przedziale 6-7 proc.

Gorzej i mniej optymistycznie – zdaniem bankiera – wygląda sprawa koniunktury gospodarczej. W jego opinii, gospodarka strefy euro z dużym prawdopodobieństwem odnotuje ujemną zmianę w IV kw. bieżącego roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane