Gundlach: podwyżka stóp w kwietniu „niewyobrażalna”

opublikowano: 29-03-2016, 07:30

Jeffrey Gundlach, guru inwestorów, uważa, że podwyżka stóp procentowych przez Fed w kwietniu jest „niewyobrażalna” biorąc pod uwagę niższe prognozy wzrostu w pierwszym kwartale, pisze Reuters.

Fed z Atlanty prognozuje, że wzrost gospodarczy w USA w pierwszym kwartale wyniesie 0,6 proc. Wcześniej jego model wskazywał, że tempo wzrostu sięgnie 1,4 proc. Z  kolei Macroeconomic Advisers prognozuje wzrost 1 proc. w pierwszym kwartale wobec wcześniej szacowanych 1,5 proc.

Jeffrey Gundlach
Jeffrey Gundlach
Bloomberg

- Z wzrostem PKB właśnie obniżonym do 0,6 proc., podwyżka stóp w kwietniu powinna być niewyobrażalna – powiedział Gundlach, który zarządza 93 mld USD aktywów w DoubleLine Capital. - Co powie teraz „partia pięciu”? - dodał, odnosząc się do niedawnych, „jastrzębich” wypowiedzi  szefów Fed z Atlanty, St. Louis, San Francisco, Richmond i Filadelfii.  

Najbliższe posiedzenie FOMC odbędzie się 26-27 kwietnia.

Gundlach od dawna krytykuje Fed. W ubiegłym tygodniu skarżył się, że bank centralny zmienia stanowisko w ostatnich miesiącach „jak szalony”. Zachęca, aby szefowa Fed Janet Yellen głosiła to samo co FOMC przez „co najmniej dwa tygodnie” w celu poprawy wiarygodności banku centralnego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane