GUS: w ubiegłym roku przeciętny dochód na osobę wyniósł 761 zł

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 23-06-2006, 14:30

W ubiegłym roku przeciętny miesięczny dochód na osobę w gospodarstwach domowych wyniósł 761 zł i był wyższy o 1,4 proc. od dochodu z 2004 roku - poinformował w piątek Główny Urząd Statystyczny.

W ubiegłym roku przeciętny miesięczny dochód na osobę w gospodarstwach domowych wyniósł 761 zł i był wyższy o 1,4 proc. od dochodu z 2004 roku - poinformował w piątek Główny Urząd Statystyczny.

Z analizy sytuacji gospodarstw domowych w 2005 r. przeprowadzonych przez GUS wynika, że wzrosły dochody wszystkich podstawowych grupach społeczno-ekonomicznych.

Poziom przeciętnych miesięcznych wydatków w gospodarstwach domowych ogółem w 2005 r. wyniósł około 690 zł w przeliczeniu na osobę i był niższy niż w 2005 roku o 1,7 proc..

Wzrosły natomiast wydatki w gospodarstwach rolników oraz pracujących na własny rachunek.

W ubiegłym roku gospodarstwa domowe wydawały więcej na energię i łączność. GUS zanotował natomiast niewielki spadek wydatków na żywność, napoje bezalkoholowe oraz na transport.

W 2005 r. obniżył się poziom ilościowego spożycia niektórych podstawowych artykułów żywnościowych, w tym - spożycia pieczywa i produktów zbożowych, mleka, cukru, tłuszczów zwierzęcych oraz owoców, natomiast wzrosło spożycie m.in. drobiu oraz wędlin wysokogatunkowych i kiełbas trwałych.

Z analizy GUS wynika, że w 2005 roku w utrzymała się tendencja poprawy wyposażenia gospodarstw domowych np.w sprzęt audiowizualny i multimedialny, czyli odtwarzacze DVD, CD, kamery wideo, komputery osobiste w tym z dostępem do Internetu, drukarki oraz telefony komórkowe, a spośród sprzętu AGD - zmywarki do naczyń.

Zasięg ubóstwa skrajnego, za granicę którego przyjęto poziom minimum egzystencji, oszacowano w latach 2004-2005 na ok. 12 - 13 proc. osób.

Odsetek gospodarstw domowych, których poziom dochodów był niższy od subiektywnych granic ubóstwa wyniósł w końcu 2005 r. ok. 23 proc. (wobecá ok. 27 proc. w końcu 2004 r.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane