Gwałtowna przecena akcji British Energy na LSE

(Tadeusz Stasiuk)
19-09-2006, 13:19

Nieudaną sesję notują we wtorek akcjonariusze British Energy. Cena walorów potentata z Wysp odnotowuje największy spadek od ponad 20 miesięcy.

Nieudaną sesję notują we wtorek akcjonariusze British Energy. Cena walorów producenta jednej piątej energii na Wyspach Brytyjskich odnotowuje największy spadek od ponad 20 miesięcy. Momentami przecena sięga nawet 9 proc. W efekcie, kapitalizacja potentata obniżyła się do poziomu około 6,4 mld USD.

Powodem tak gwałtownej reakcji inwestorów był komunikat o konieczności ograniczenia produkcji energii co wiąże się z nieprzewidzianymi remontami. Spółka zmuszona będzie zmniejszyć potencjał o 2 terrawaty. Je j prognozowana produktywność w roku finansowym kończącym się 31 marca 2007 r. ma oscylować w przedziale 61-63 terrawaty.

Akcje spółki powróciły po trzech miesiącach karencji do notowań na londyńskiej giełdzie w styczniu 2005 r. Spółka w tym czasie dogadała się z kredytodawcami w sprawie sięgającego 1,5 mld funtów zadłużenia. Jej kondycja powoli się poprawiała co mogła sugerować zapowiedź wzrostu zysku w pierwszym kwartale roku obrachunkowego. Zlokalizowana w Livingstone firma oczekuje, że zarobi na czysto 75 mln GBP wobec 16 mln rok wcześniej.

Należy jednak pamiętać, że szacunki nie przewidywały tak znaczącego spadku produkcji, a co za tym idzie, i wpływów ze sprzedaży.

DI

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Gwałtowna przecena akcji British Energy na LSE