Hausner: Polska może przyjąć euro w 2009 r., ale decyzję podejmie następny rząd

29-01-2004, 12:14

ISB: Polska będzie mogła wejść do strefy euro w 2009 roku, ale decyzję o tym podejmie już następny rząd, powołany po wyborach 2005 roku, powiedział w czwartek wicepremier ds. gospodarczych Jerzy Hausner.

“Wejście Polski do strefy euro to, jak sądzę, będzie możliwe w 2009 roku, jak zostaną wypełnione wszystkie warunki, które przed sobą stawiamy” – powiedział Hausner na spotkaniu z Konfederacją Pracodawców Polskich.

Dotychczasowa strategia Rady Polityki Pieniężnej (RPP) zakładała jak najwcześniejsze wejście do Unii Gospodarczo–Walutowej. Prezes NBP Leszek Balcerowicz mówił, że mógłby to być rok 2007, choć niektórzy członkowie Rady skłaniają się do dotychczasowej opinii rządu, że bardziej prawdopodobnym terminem jest 2008-2009 rok, a nawet mówią o roku 2010.

“Trzeba się do tego przygotować, ale decyzję, czy wchodzić, podejmie już następny rząd" – dodał wicepremier.

Mniejszościowa koalicja Sojuszu Lewicy Demokratycznej (SLD) – Unii Pracy (UP) chce, by wybory parlamentarne odbyły się w pierwszej połowie 2005 roku (wobec dotychczasowego jesiennego terminu wyborów powszechnych), natomiast opozycja domaga się zorganizowania wcześniejszych wyborów w czerwcu 2004 roku, równolegle z wyborami do Parlamentu Europejskiego. (ISB)

pk/tom/ks

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Hausner: Polska może przyjąć euro w 2009 r., ale decyzję podejmie następny rząd