Hedge-fundy obstawiają atak na historyczny rekord słabości funta (WYKRES DNIA)

Profesjonalni zarządzający obstawiają dalszą przecenę funta, wynika z najnowszych danych amerykańskiego regulatora CFTC.

Mimo pogłębienia wyprzedaży funta, w tygodniu zakończonym w ubiegły wtorek fundusze hedgingowe i inni duzi gracze spekulacyjni powiększyli krótką pozycję netto na parach z udziałem funta o 15 proc. Wielu z nich obstawia, że notowania brytyjskiej waluty wobec dolara przetestują historyczne minimum sprzed 31 lat. W lutym 1985 r. kurs funta sięgnął 1,05 USD, co oznacza, że do wyrównania dołka brytyjska waluta musiałaby potanieć jeszcze o kolejne 19 proc.

Jeszcze na dwa tygodnie przed referendum w sprawie członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej przewaga krótkich pozycji na rynku funta była największa od trzech lat. Te pozycje przyniosły inwestorom znaczące zyski, w miarę jak od dnia zakończonego zwycięstwem eurosceptyków referendum funt osłabił się do dolara o 13 proc., sięgając 31-letniego minimum. Inwestycja w funta nie od dzisiaj przynosi straty. Za ostatnie 10 lat po uwzględnieniu różnic w oprocentowaniu funt przyniósłby najgorszą stopę zwrotu spośród 32 głównych walut monitirowanych przez Bloomberga. 

Pozycja netto na parach z udziałem funta w posiadaniu dużych graczy spekulacyjnych. Wartość ujemna oznacza przewagę pozycji nastawionych na osłabienie brytyjskiej waluty
Zobacz więcej

Pozycja netto na parach z udziałem funta w posiadaniu dużych graczy spekulacyjnych. Wartość ujemna oznacza przewagę pozycji nastawionych na osłabienie brytyjskiej waluty Bloomberg


Pozycja netto na parach z udziałem funta w posiadaniu dużych graczy spekulacyjnych. Wartość ujemna oznacza przewagę pozycji nastawionych na osłabienie brytyjskiej waluty. Źródło: Bloomberg.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / Hedge-fundy obstawiają atak na historyczny rekord słabości funta (WYKRES DNIA)