Hellada na cenzurowanym

RAV,BLOOMBERG
opublikowano: 23-12-2009, 00:00

Wiarygodność kredytowa Grecji po raz kolejny maleje. Tym razem rating obniżył Moody’s.

Wiarygodność kredytowa Grecji po raz kolejny maleje. Tym razem rating obniżył Moody’s.

Ocena wiarygodności kredytowej Grecji została wczoraj obniżona przez kolejną wielką agencję ratingową. Po Fitchu i Standard Poor's przyszedł czas na Moody’s. Agencja ścięła ocenę z A1 do A2, a perspektywa ratingu jest negatywna. Co to oznacza?

— W ciągu 12-18 miesięcy istnieje ponad 50-procentowa możliwość, że rating ponownie spadnie — wyjaśnia Sarah Carlson z agencji Moody’s.

To zła informacja, bo jeśli ocena zmniejszy się o koleje dwa oczka, greckie banki mogą mieć poważne problemy z uzyskaniem pożyczek z Europejskiego Banku Centralnego.

— To ulga, że rating spadł tylko o jedną ocenę — mówi Peter Chatwell, strateg z Calyon, inwestycyjnego ramienia banku Credit Agricole.

Wielu analityków spodziewało się gorszej oceny. Agencje Fitch i Standard Poor's obniżyły ją z A- do BBB+.

Powodem spadku ratingu jest gigantyczny dług publiczny i deficyt budżetowy.

Według agencji Moody's planowane działania greckiego rządu (ograniczenie wydatków) tylko częściowo zrekompensują długoterminowe negatywne czynniki, które zagrażają greckiej gospodarce.

Według Komisji Europejskiej, w tym roku dług publiczny Grecji może wynieść 113 proc. PKB, a w 2011 r. przekroczy 135 proc. Jeśli prognoza sprawdzi się, będzie to najgorszy wynik w Unii Europejskiej. Deficyt budżetowy może w tym roku sięgnąć 12,7 proc. PKB, czyli dwukrotnie więcej, niż przewidywano. Jeorios Papandreu, który objął w październiku stanowisko premiera Grecji, zapowiedział, że do 2013 r. ograniczy go do mniej niż 3 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: RAV,BLOOMBERG

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu