Hiszpańska Iberdrola złożyła ofertę na ZE PAK - źródło

Internet Securities
opublikowano: 21-04-2005, 11:35

Poza czeskim koncernem energetycznym CEZ, wstępną ofertę na 38,86% akcji Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin SA (ZE PAK), należących do Elektrimu SA, złożył również hiszpański koncern Iberdrola, poinformowało w czwartek agencję ISB źródło zbliżone do Elektrimu.

Poza czeskim koncernem energetycznym CEZ, wstępną ofertę na 38,86% akcji Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin SA (ZE PAK), należących do Elektrimu SA, złożył również hiszpański koncern Iberdrola, poinformowało w czwartek agencję ISB źródło zbliżone do Elektrimu.

"Elektrim ma obecnie dwie oferty wstępne inwestorów na akcje ZE PAK. Poza czeskim CEZ-em ofertę wstępną wysłała również hiszpańska Iberdrola" - powiedziało ISB źródło zbliżone do spółki.

Według informacji ISB, oferty nie złożył dotychczas szwedzki koncern Vattenfall, choć w nieformalnych kontaktach z Elektrimem i Ministerstwem Skarbu Państwa (MSP) wyrażał takie zainteresowanie.

Biuro prasowe Iberdroli w Madrycie nie chciało skomentować informacji na temat tego, czy wyraziło zainteresowanie akcjami ZE PAK. Także rzecznik prasowy Elektrimu Ewa Bojar odmówiła komentarza w tej sprawie.

CEZ potwierdził już, że złożył ofertę na akcje ZE PAK, a Elektrim - że taką ofertę otrzymał, nie podając jednak żadnego z jej szczegółów.

Według informacji ISB, żadna z ofert nie zawiera ceny.

CEZ ubiega się o zgodę Elektrimu i MSP na przeprowadzenie due diligence w ZE PAK. Według informacji ISB, resort skarbu ze swojej strony nie wyda takiej zgody do czasu pozyskania finansowania przez Pątnów II.

Ciąg dalszy walnego zgromadzenia ZE PAK w sprawie finansowania budowy bloku Pątnów II zaplanowano na 29 kwietnia.

Uchwały umożliwiające uruchomienie kredytu na dokończenie inwestycji Pątnów II w wysokości 222 mln euro - lub ewentualną emisję 9,6 mln akcji serii C na ten projekt - miało podjąć walne zgromadzenie ZE PAK, które było już wielokrotnie przerywane z uwagi na brak zgody akcjonariuszy.

Wiceminister skarbu Krzysztof Żyndul powiedział ostatnio ISB, że MSP chce najpierw zamknąć rozmowy na temat finansowania dla Pątnowa II i przedłużenia terminu realizacji tej inwestycji tak, jak prosi o to Elektrim, a dopiero potem może podjąć negocjacje z Elektrimem na temat połączenia kopalń Adamów i Konin z ZE PAK.

Elektrim, sprawujący kontrolę operacyjną nad ZE PAK, i Skarb Państwa, posiadający 50% kapitału, od początku roku nie mogą jednak osiągnąć porozumienia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane