Holendrzy szybciej zakończą wydobycie gazu ze złoża Groningen

opublikowano: 28-08-2019, 09:55

Holenderski minister gospodarki Eric Wiebes zasugerował, że wydobycie gazu z jednego z największych złóż w Europie nastąpi dużo szybciej niż dotychczas podawano, informuje Reuters.

W marcu ubiegłego roku rząd Holandii zapowiedział dużą redukcję wydobycia gazu ze złoża Groningen do 2022 roku i jego całkowite wstrzymanie do 2030 roku. Tłumaczono to wzrostem aktywności sejsmicznej w regionie, wiązanego z górnictwem gazu. 

Zobacz więcej

Reuters/FORUM

- Oczekuję, że złoże Groningen bardzo szybko nie będzie dłużej potrzebne – powiedział w środę Wiebes w wywiadzie dla publicznego radia. – Rzeczy dzieją się bardzo szybko, dużo szybciej niż ktokolwiek mógł przewidywać jakiś czas temu – dodał.

Minister dał do zrozumienia, że wydobycie gazu może zakończyć się dużo wcześniej niż przed upływem kolejnej dekady. Zapowiedział, że wkrótce poda parlamentowi dokładną datę.

- Myśleliśmy, że wydobycie będzie trwało w nieskończoność, potem mówiłem o zakończeniu w 2030 roku, a wkrótce powiem, kiedy dokładnie zostanie wstrzymane – powiedział Wiebes.

Rząd Holandii informował, że chce ograniczyć wydobycie ze złoża Groningen do 12,8 mld metrów sześciennych w roku rozpoczynającym się w październiku 2019 r. W 2018 roku wynosiło 21,6 mld metrów sześciennych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy