Holendrzy zainwestują 1,6 mld EUR w fabrykę akumulatorów w Chinach

opublikowano: 16-10-2018, 14:22

Lithium Werks, holenderski producent akumulatorów, zainwestuje 1,6 mld EUR w budowę fabryki w Chinach, informuje FT.com.

Firma podpisała umowę podczas wtorkowej wizyty premiera Chin Li Keqianga w Holandii. Lithium Werks, którą założył w tym roku Kees Koolen, były prezes Booking.com, powiedział że zlokalizowana na 60 ha fabryka będzie produkowała rocznie akumulatory o wydajności 8 GWh. Wystarczą one do zasilenia setek tysięcy pojazdów.

Umowa jest jednym z ostatnich sygnałów świadczących o staraniach Chin dążących do otwarcia krajowego rynku motoryzacyjnego na inwestycje zagraniczne. Zagraniczne firmy z branży akumulatorowej z trudem rozwijają się w Chinach w ciągu ostatnich kilku lat z powodu przepisów, które zachęcały lokalne firmy do korzystania z baterii wyprodukowanych w Chinach.

- To ogólnokrajowa strategia zmierzająca do stworzenia wielkiego przemysłu. W Europie i poza nią jest wiele firm, które potrzebują akumulatorów. - powiedział Koolen.

Lithium Werks zbuduje fabrykę w delcie rzeki Jangcy we współpracy z Zhejiang Jiashan Economic and Technological Development Zone Industry Corp, lokalną spółką państwową. Fundusze na inwestycje będą pochodzić ze sprzedaży inwestorom 30 proc. udziałów w Lithium Werks, a reszta poprzez finansowanie projektu przez chińskie banki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Łasica

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu