Home Broker znika z rynku

opublikowano: 31-05-2020, 22:00

Pośrednik sprzedaży mieszkań ogłasza upadłość, a jako powód podaje pandemię. Branża twierdzi, że zaraza tylko postawiła kropkę nad i

O kłopotach firmy Home Broker (HB) mówiło się już od dłuższego czasu. W 2019 r. jej właściciel — notowana na warszawskiej giełdzie spółka Open Finance — zdecydowała się odpisać wartość księgową HB o połowę, zaś w kwietniu 2020 r. poinformowała o planowanych zwolnieniach, które miały objąć 60 pracowników HB.

POŚREDNIK Z DOŚWIADCZENIEM:
POŚREDNIK Z DOŚWIADCZENIEM:
Firma Home Broker, kierowana przez Joannę Tomicką-Zaworę znika z mapy nieruchomościowej. Pośrednik działał na rynku od 2007 r.
Fot. Marek Wiśniewski

W piątkowe południe branżę zelektryzowała informacja o tym, że do warszawskiego sądu wpłynął wniosek o ogłoszenie upadłości największego pośrednika nieruchomości w Polsce, założonego przez Leszka Czarneckiego. Decyzję uzasadniono istotnym pogorszeniem sytuacji finansowej spółki, spowodowanym wybuchem epidemii koronawirusa. Miała ona uniemożliwić pośrednikowi prowadzenie działalności i podjęcie ewentualnych działań naprawczych.

Ostateczny cios

Zdaniem przedstawicieli innych agencji nieruchomości COVID-19 tylko przyspieszył decyzję o upadłości Home Brokera. Nie był jednak jej głównym powodem.

— Ta upadłość nie jest niczym zaskakującym i nie sądzę, aby była związana wyłącznie z pandemią. Firma już od dłuższego czasu miała problemy, a ostatnie miesiące okazały się tylko gwoździem do trumny. W kwietniu obroty podmiotów działających w sektorze spadły drastycznie, jednak sytuacja wraca do normy. Myślę, że najszybciej odbuduje się rynek najmu. Już teraz dwa razy więcej zgłoszeń, które przyjmujemy, dotyczy wynajmu niż sprzedaży — mówi Aleksander Skirmuntt, pełnomocnik ds. rynku pierwotnego w Maxon Nieruchomości.

Według Marty Żółkowskiej, menedżer w Metrohouse, wybuch pandemii zaskoczył firmy niezależnie od branży, jednak nie jest to czynnik, który już teraz może spowodować natychmiastowe ogłoszenie wniosku o upadłość.

— Zwykle na taką decyzję składa się szereg czynników rozłożonych w czasie i prawdopodobnie ograniczenia w prowadzeniu biznesu okazały się przełomem, który doprowadził do jej ostatecznego podjęcia. W naszej ocenie sytuacja na rynku nieruchomości wraca do normy. Po chwilowych perturbacjach związanych z restrykcyjnym reżimem sanitarnym wracamy do normalnego funkcjonowania. Nasze wyniki sprzedażowe w maju 2020 r. będą porównywalne do tych z 2019 r.— zapewnia Marta Żółkowska.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Nie ma łatwo

O poprawie sytuacji w branży mówi także Tomasz Błeszyński, doradca rynku nieruchomości.

— Branża przetrwała koronawirusa, dostosowując się do wytycznych sanitarnych oraz przenosząc część operacji do internetu. Od czerwca rynek ten będzie działał już praktycznie w stu procentach normalnie. Hamulcem przy transakcjach sprzedaży mieszkań jest obecnie dłuży proces pozyskiwania dokumentów,ale i to jest do przejścia — twierdzi Tomasz Błeszyński.

Jego opinię o odbiciu podziela Jarosław Skoczeń, ekspert rynku nieruchomości, zwracając jednak uwagę, że agencje sieciowe zawsze miały problemy organizacyjne.

— Potrzebują bardzo dobrych menedżerów, którzy pokierują zespołem rozproszonym po Polsce. Co ciekawe, po dwóch miesiącach lockdownu aż ok. 20 proc. pośredników sprzedaży zdecydowało się w ogóle nie wracać do pracy. To specyficzny rynek, na którym bardzo dobrze sprawdza się przysłowie „pańskie oko konia tuczy”. Mamy tu też do czynienia z bardzo dużą rotacją. W agencjach szkoli się nowych pracowników, tymczasem po trzech miesiącach 70 proc. z nich odpada — mówi Jarosław Skoczeń.

OKIEM DEWELOPERÓW

Bliżej normalności

MICHAŁ HULBOJ, p.o. prezesa Develii

Sprzedaż w marcu i kwietniu wyhamowała. Klienci obawiali się o przyszłość i wstrzymywali się z decyzjami, które nie służyły zaspokajaniu najważniejszych potrzeb. Wraz z odmrażaniem gospodarki sytuacja zaczęła powoli wracać do normy. Obecnie odnotowujemy podobną liczbę kontaktów ze strony klientów jak w tym samym okresie przed rokiem.

Klienci wracają

EWA PERKOWSKA, członek zarządu Budimeksu Nieruchomości

W kwietniu notowaliśmy niższą sprzedaż, gdyż klienci czasowo wstrzymali swoje decyzje. Co jednak ważne, do stanu sprzed epidemii wracają nasze statystyki, tj. liczba zapytań — telefonów, mejli o ofertę mieszkań. Odbywają się również spotkania w biurach sprzedaży.

Linia prosta

ZBIGNIEW JUROSZEK, prezes spółki Atal

Pandemia nie okazała się czynnikiem cenotwórczym — nie miała bezpośredniego przełożenia ani na wzrost, ani na spadek cen dostępnych w ofercie mieszkań. Obecnie na rynku obserwujemy raczej stabilizację cen, która może świadczyć o wyczekiwaniu na sygnały rozwoju koniunktury rynku w dłuższej perspektywie.

Twarde lądowanie

Open Finance (OF) to pośrednik finansowy z kilkunastoletnim stażem, otoczony wianuszkiem spółek. Należy do niego pośrednik nieruchomości Home Broker i multiagencja ubezpieczeniowa Open Brokers. Ponadto jest on udziałowcem spółki Open Life — ubezpieczyciela życiowego i Noble Funds TFI. Blisko dekadę temu OF zadebiutowało na Giełdzie Papierów Wartościowych (GPW), lecz na parkiecie radzi sobie słabo, o czym świadczą notowania — od startu do teraz kurs akcji spółki stopniał o ponad 99 proc. Nie zawsze było jednak źle. W dobrych czasach pośrednik nieźle zarabiał na sprzedaży obowiązkowych ubezpieczeń w pakiecie z kredytem, na kredytach frankowych i kalorycznych polisach z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym. Czasy się jednak zmieniły: ubezpieczeń nie trzeba już kupować w pakiecie z kredytem, kredyty frankowe zniknęły z rynku, a po tzw. uefkach pozostał na rynku niesmak i ciągnące się spory sądowe z osobami, które straciły na inwestycji oszczędności życia. Koniec końców OF zamieniało milionowe zyski na straty począwszy od 2016 r. Porządkowanie biznesu powierzono Joannie Tomickiej- -Zaworze, która formalnie przejęła stery spółce w kwietniu 2018 r. i nadal nią kieruje. Obecnie oliwy do ognia dolewa koronawirus, a firma tnie koszty. Przeprowadziła konsultacje z przedstawicielami pracowników w sprawie zwolnień grupowych. Do końca maja wypowiedzenie ma dostać maksymalnie 380 osób. Zwolnienia obejmą też Home Brokera — pracę straci do 60 osób.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Polecane