Czytasz dzięki

Horała: będzie zmiana specustawy o CPK, by szybciej zdobywać grunty

  • PAP
opublikowano: 27-08-2020, 09:56

Pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego Marcin Horała oświadczył, że zaproponuje zmianę specustawy o CPK, by móc wcześniej zaczynać negocjacje z właścicielami gruntów, oraz proponować im część zysków z przyszłego wzrostu wartości tych gruntów.

Horała w czwartek w programie Tłit w WP nie sprecyzował, kiedy należy spodziewać się projektu, ale wyjaśnił, że „chodzi o to, by jak najwcześniej przystąpić do negocjacji i jak największą część gruntów po prostu dobrowolnie kupić, jeśli cena dla właściciela będzie satysfakcjonująca i znacząco nie odbiegająca od wartości gruntu”.

Jak dodał, w projektowanej nowelizacji specustawy będzie chciał zaproponować wprowadzenie możliwości kupna nieruchomości zgodnie z aktualną wyceną, ale z dodatkowym zapisem.

„Chcemy w nowelizacji ustawy zaproponować możliwość kupna nieruchomości płacąc tyle, ile jest warta według wycen. Ale dodatkowo umawiamy się tak, że kiedy lotnisko powstanie dokonamy ponownej wyceny i jeżeli wartość danej nieruchomości wzrośnie, to lotnisko podzieli się z dawnym właścicielem zyskiem” - tłumaczył pełnomocnik.

„To powinno skłonić właścicieli do sprzedaży. Im więcej gruntów będzie po stronie CPK, tym proces inwestycyjny będzie szybszy” - dodał Horała.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane