Hossa będzie mieć długi finisz

opublikowano: 18-12-2017, 22:00

Analitycy DM BOŚ uważają, że cykliczny rynek byka jest na końcowym etapie, który będzie jednak dość długi

Gospodarka światowa ma się dobrze, ale wyceny spółek są niepokojące (zwłaszcza amerykańskich), a polityka monetarna w ciągu roku może stać się problemem dla rynku akcji, co spowoduje, że krzywa rentowności obligacji Stanów Zjednoczonych może zacząć się odwracać. Po drugiej wojnie światowej niemal w każdym przypadku takie odwrócenie poprzedzało bessę na rynku akcji za oceanem — przypominają analitycy Domu Maklerskiego BOŚ, którzy uważają jednak, że byki będą w przewadze jeszcze przez około rok.

Zastrzegają przy tym, że do zachowania ostrożności skłania skrajnie niska zmienność notowań, wyjątkowo wysoki poziom zaufania biznesu oraz bardzo silny optymizm inwestorów. Dlatego za mało prawdopodobne uznają, by kupowanie akcji po obecnych cenach zapewnić mogło satysfakcjonujący, dwucyfrowy średnioroczny zwrot w perspektywie dwóch-czterech lat.

„Jesteśmy przekonani, że znajdujemy się obecnie w końcowym etapie cyklicznego rynku byka (aczkolwiek końcowy etap sekularnego rynku byka jeszcze się, naszym zdaniem, nie rozpoczął), który może potrwać jeszcze około roku” — wynika ze strategii brokera na 2018 r.

W ostatnim roku cyklicznej hossy analitycy preferują akcje spółek europejskich względem amerykańskich, ze względu na odmienną perspektywę polityki monetarnej w tych regionach (w Stanach Zjednoczonych Rezerwa Federalna już zaczęła podnosić stopy, w strefie euro to odległa perspektywa), a także większy potencjał poprawy zysków na starym kontynencie. „Skala dyskonta w wycenie akcji w strefie euro względem wycen akcji amerykańskich spółek wydaje się przesadna” — uważają analitycy DM BOŚ, którzy są przekonani, że uzasadniona jest pewna korekta w dół mnożników

Preferowane spółki na 2018 r. PKO BP 11bit studios PlayWay CD Projekt Play LiveChat Asseco South Eastern Europe Celon Pharma Inter Cars Famur Lotos

wycen amerykańskich akcji, biorąc pod uwagę nie tylko zacieśnienie ilościowe w polityce pieniężnej, ale także poziom marż, osiąganych przez spółki. Są one bliskie rekordowym.

Małe kontra duże

Silne fundamenty mają też polskie spółki, przy czym w ostatnim roku dotyczyło to przede wszystkim tych o największej kapitalizacji. Dynamika zysków w 2018 r. jednak osłabnie — prognozują analitycy DM BOŚ, którzy spodziewają się też, że to firmy spoza WIG20 będą się w nowym roku zachowywać lepiej niż walory blue chipów. Wartość fundamentalną WIG na koniec 2018 r. eksperci szacują na 69800 pkt., czyli na około 11 proc. więcej niż teraz. „Choć nie dostrzegamy obecnie ostrzegawczych sygnałów ze strony historycznie obserwowanej zależności pomiędzy wzrostem PKB a trendem indeksu WIG (historycznie rynek „niedźwiedzia” na GPW pojawiał się, kiedy PKB osiągnął szczytowy wzrost i zaczynał ostro hamować), to nasze obawy budzi sytuacja na froncie stóp procentowych. Historycznie rynek „niedźwiedzia” na GPW zwykł pojawiać się stosunkowo krótko po rozpoczęciu cyklu podwyżek stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej, z opóźnieniem rzędu 2-6 miesięcy” — zaznaczają analitycy. Makroekonomiści Banku Ochrony Środowiska przewidują, że cykl zacieśniania polityki monetarnej w Polsce rozpocznie się w czwartym kwartale 2018 r.

Faworyci

Do preferowanych spółek analitycy DM BOŚ zaliczają m.in. PKO BP, bank, który ich zdaniem wróci do wypłaty dywidendy, jest najbardziej wrażliwy na podwyżki stóp procentowych oraz ma doświadczony i stabilny zarząd. Nie słabnie też wiara ekspertów w producentów gier, zwłaszcza w 11bit studios, Playwaya i CD Projekt. Z mniejszych spółek za godne polecenia uznano m.in. Lenę Lighting, producenta opraw oświetleniowych, który nie jest wysoko wyceniany i sprzyja mu zdrowy wzrost rynku krajowego, a także Celon Pharmę, która zwiększa sprzedaż eksportową i rozpoczyna fazę testów klinicznych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu