IATA: dobre perspektywy przed towarowym transportem lotniczym

opublikowano: 10-01-2018, 13:29

Popyt na globalny fracht lotniczy, mierzony w tonokilometrach, wzrósł w listopadzie minionego roku o 8,8 proc. w porównaniu z rokiem 2016, szacuje Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA).

Listopadowy wzrost stawia branże przewozów ładunków lotniczych na właściwej drodze do osiągnięcia najlepszych wyników operacyjnych i finansowych od czasu odbicia po globalnym kryzysie finansowym w 2010 r.

Fracht, cargo, Lufthansa
fot. Bloomberg

Wzrost popytu na ładunki, zbiegający się z tradycyjnym okresem silnego zapotrzebowania w czwartym kwartale, pojawia się pomimo wskaźników sygnalizujących, że towarowy ruch lotniczy przeszedł cykliczny szczyt – twierdzi IATA.

Dostępne moce przewozowe wzrosły o 4,0 proc. w skali miesiąca, co oznacza, że 16-ty z rzędu miesiąc wzrost popytu przekraczał  wzrost mocy, co jest pozytywnym czynnikiem dla obłożenia, wydajności i wyników finansowych branży. Wskaźniki załadunku wzrosły o 2,2 punktu procentowego do 49,1 proc.

Istnieje kilka wskaźników sugerujących, że 2018 również będzie dobrym rokiem. W szczególności, wzrost zaufania konsumentów, rozwój międzynarodowego handlu elektronicznego i szeroko zakrojona globalna poprawa koniunktury - powiedział Alexandre de Juniac, dyrektor generalny IATA.

W jego opinii, niedawno uzgodniona amerykańska reforma podatkowa może również pomóc w zwiększeniu wolumenu przewozów towarowych w nadchodzącym okresie.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane