Iceye trafia na inwestycyjny szczyt

opublikowano: 22-09-2020, 16:28

Polsko-fińska spółka pozyskała od inwestorów 87 mln USD. W skali lokalnych transakcji – zaliczyła megarundę.

Harmonogram prac Iceye do końca 2021 r. jest mocno napięty. Spółka do tego czasu planuje wynieść na orbitę 12 własnych satelitów. Plan staje się bardziej realny dzięki pokaźnemu zastrzykowi pieniędzy z międzynarodowego rynku venture capital (CV). W ramach tzw. inwestycyjnej serii C firma właśnie zebrała 87 mln USD. Dla porównania, w 2019 r. mianem megarundy określano inwestycję DocPlannera (344 mln zł).

W produkcji:
W produkcji:
Rafał Modrzewski, prezes i współtwórca Iceye, zaznacza, że obecna runda inwestycyjna zagwarantuje kapitał na rozbudowę konstelacji, która w 2021 r. będzie liczyć do 12 satelitów.
fot. ARC

W Iceye zainwestował amerykański fundusz True Ventures, a dołączył do niego polski OTB Ventures. Obydwa podmioty już wcześniej wspierały finansowo rozwój Iceye. A wśród sporej grupy inwestorów zaangażowanych we wcześniejszych rundach jest np. fiński fundusz Finnish Industry Investment (Tesi).

Wycena spółki ujawniona jeszcze w grudniu 2019 r. wynosiła ponad 200 mln zł, do tego czasu firma zebrała już ponad 60 mln USD, z czego ok. 20 mln USD włożył w nią właśnie True Ventures.

Obraz z kosmosu

Iceye rozwija technologię obrazowania satelitarnego. Założona przez Rafała Modrzewskiego (prezesa spółki) i fińskiego partnera biznesowego Pekkę Laurilę firma pierwszego własnego satelitę wystrzeliła w 2018 r. Był to jednocześnie pierwszy na świecie mały satelita wyposażony w radar z syntetyczną aperturą (SAR). Technologia ta pozwala na uzyskiwanie obrazów o bardzo wysokiej rozdzielczości przy niewielkich rozmiarach urządzenia i monitorowanie globu niezależnie od pogody - 24 godziny na dobę.

Czas potrzebny firmie do budowy jednego satelity został skrócony do kilku miesięcy. Iceye, który jest również operatorem swoich urządzeń, planuje obecnie rozpoczęcie produkcji w Stanach Zjednoczonych. Plan rozkręcenia biura za oceanem Rafał Modrzewski przedstawiał na łamach „PB” już na początku 2020 r., wówczas do zespołu dołączył Mark Matossian, specjalista od projektów z sektora „space”, przez wiele lat związany z Google’em. Większość wcześniejszych działań firmy była realizowana w Finlandii i w Polsce. W naszym kraju spółka na początku 2020 r. zatrudniała ponad 40 osób – w Laboratorium Inżynierii Kosmicznej, Centrum Operacji Satelitarnych i Centrum Wsparcia Klienta. Infrastruktura Iceye Polska umożliwia także produkcję satelitów.

Biznes i społeczeństwo

- Firma regularnie udowadnia, że nie ma dla niej rzeczy niemożliwych i potrafi sięgać gwiazd – mówi Adam Niewiński, partner zarządzający w OTB Ventures.

Z obrazów uzyskiwanych z satelitów Iceye korzystały m.in. Departament Obrony Stanów Zjednoczonych, Fińskie Siły Zbrojne, jednostki rządowe z Brazylii. Spółka zaangażowana jest też w działania Europejskiej Agencji Kosmicznej – będzie dostosowywać swój radar do potrzeb misji na Wenus planowanej na 2030 r.

Firma w ubiegłym roku monitorowała np. wybuch wulkanu w Indonezji, huragan Dorian, który nawiedził Bahamy, pożary lasów w Brazylii

Sprawdź program warsztatu online "Alternatywne Spółki Inwestycyjne (ASI)", 25 września >>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane