ifW nieznacznie podnosi prognozę wzrostu PKB Niemiec

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 15-03-2023, 10:35
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Ekonomiści ifW nie mają specjalnie optymistycznych prognoz dla niemieckiej gospodarki. Choć podnieśli projekcję, jej tegoroczny wzrost będzie niewielki, tłumiony spadkiem siły nabywczej w konsekwencji wysokiej inflacji, informuje Reuters.

fot. Bloomberg

Instytut ekonomiczny ifW zweryfikował w górę swoje oczekiwania odnośnie wzrostu PKB Niemiec w 2023 r. Obecnie oczekuje, że największa europejska gospodarka będzie rozwijała się w tempie 0,5 proc. Wcześniej zakładano wartość na poziomie 0,3 proc. To i tak wyższy wynik niż oczekuje sam niemiecki rząd, którego projekcja zakłada umocnienie PKB jedynie o 0,2 proc.

Inflacja i kryzys energetyczny ograniczają potencjał

IfW podkreśla, że niemiecka gospodarka ma przed sobą trudne miesiące. Mierzy się m.in. ze skutkami wysokiej inflacji, która ogranicza popyt konsumencki redukując siłę nabywczą jednego z najzamożniejszych na świecie społeczeństw. Kolejnym czynnikiem jest kryzys energetyczny z którego niemiecka gospodarka próbuje wyjść od kilku miesięcy. Był on następstwem silnego uzależnienia od rosyjskich surowców (ropy i gazu) oraz nieprzemyślanej polityki energetycznej, która doprowadziła do wyłączenia wielu reaktorów jądrowych, likwidacji kopalń węgla i elektrowni węglowych.

Kryzys pogłębił się po inwazji Rosji na Ukrainę i sabotażu gazociągu Nord Stream.

Stopniowe wychodzenie na prostą

Szacunki ifW wskazują, że konflikt na Ukrainie doprowadził do załamania ożywienia gospodarczego po okresie pandemii. Instytut oczekuje, że ceny konsumpcyjne w 2023 r. wzrosną o 5,4 proc. i wyhamują dynamikę w przyszłym roku do 2,1 proc., pozostając tylko nieznacznie powyżej celu Europejskiego Banku Centralnego na poziomie 2 proc.

ifW spodziewa się również, że w 2024 r. niemiecka gospodarka przyspieszy wzrost PKB do 1,4 proc. (wcześniejsza projekcja zakładała 1,3 proc.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane