Ile brakuje Idei i Getinowi

opublikowano: 21-01-2020, 22:00

Michał Fidelus, analityk DM BDM, szacuje lukę kapitałową w bankach Leszka Czarneckiego na 2,6-2,8 mld zł.

Ani Idea Bank, ani Getin Noble Bank nie podały jeszcze wyników za 2019 r., ale rezultaty za poprzednie kwartały były słabe lub wręcz fatalne. Pierwszy z banków zakończył co prawda ostatnie dwa kwartały symbolicznie na plusie, ale 2018 r. zamknął się stratą w wysokości 1,9 mld zł. Getin ma serię 11 kwartałów zakończonych pod kreską.

„W efekcie notowanych strat obydwa banki miały znaczące niedobory kapitału wobec regulacyjnie wymaganych poziomów. Według naszych szacunków luka kapitałowa w Idea Banku na koniec III kwartału 2019 przekraczała 1 mld zł, podczas gdy w Getin Noble Banku było to 1,6-1,8 mld zł” — napisał Michał Fidelus w raporcie z 16 stycznia.

Jak podkreśla analityk, luka ta niesie za sobą istotne ryzyko dla całego sektora bankowego. Gdyby Bankowy Fundusz Gwarancyjny zdecydował się na uruchomienie procedury resolution, czyli uporządkowanej likwidacji, banki mogłyby zostać zmuszone do uzupełnienia wykorzystanych środków, co istotnie negatywnie wpłynęłoby na wyniki sektora. Obecnie w funduszu przymusowej restrukturyzacji jest około 6,7 mld zł. Michał Fidelus nie uważa jednak resolution za podstawowy scenariusz, choć zaznacza, że mało realne jest pozyskiwanie inwestora, który byłby w stanie dokapitalizować którąś z instytucji. Dlatego jego zdaniem w pierwszej kolejności BFG w sposób kontrolowany pozwoli obu bankom na działania naprawcze, co doprowadzi do istotnego zmniejszenia skali działalności i tym samym mniejszych potrzeb kapitałowych.

„Tak »zredukowane« banki wymagałyby znacznie mniejszej kwoty dokapitalizowania, a ryzyko systemowe istotnie by zmalało. Taki scenariusz uważamy za nieco bardziej prawdopodobny w 2020 r. (…) Gdyby jednak podejmowane działania nie przynosiły oczekiwanych rezultatów, ryzyko uruchomienia resolution w naszym przekonaniu wzrasta. Zwracamy również uwagę, że istotnym ryzykiem pozostaje wysoka ekspozycja Getin Noble Banku na hipoteczne kredyty walutowe” — dodaje Michał Fidelus.

W październiku 2019 r. fundusz private equity po przeprowadzeniu due diligencezrezygnował z udziału w transakcji kupna akcji Idea Banku. W ramach autosanacji, która jest planem B, podstawą ma być aktywność instytucji w branży leasingowej. Jak mówił Jerzy Pruski, prezes Idei, dzięki temu z jednej strony bank szybko obniżałby wartość bilansu, żeby odciążyć kapitały, a z drugiej oparłby biznes na aktywach obciążonych mniejszym ryzykiem, np. właśnie leasingu. Dodatkowe wsparcie zapewniałaby akcja kredytowa skierowana do wybranych segmentów rynku. Po stronie pasywnej bazę finansowania zapewniłyby depozyty ściągane przez internet. Wcześniej, bo w sierpniu 2019 r., fiaskiem zakończyły się rozmowy w sprawie przejęcia Getinu przez inwestora finansowego. Na początku stycznia 2020 r. bank uruchomił zatwierdzony przez KNF plan naprawczy, który zakłada prowadzenie działań w celu osiągnięcia rentowności do 2024 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane