IMS Health: Wartość leków na receptę dla pacjentów 75+ to 4,3 mld zł

ISBNews
opublikowano: 12-02-2016, 13:08

Wartość leków na receptę (Rx) - liczona w cenach detalicznych brutto - wykupionych w 2015 roku przez pacjentów w wieku 75+ wyniosła 4,3 mld zł, poinformowała IMS Health.

"Wartość leków Rx wykupionych ze zniżką to 2,5 mld zł, z czego 0,8 mld zł to wydatki poniesione przez pacjentów, a 1,7 mld zł to kwota refundacji tych leków, poniesiona przez NFZ" - czytamy w komunikacie.

Wydatki pacjentów 75+ na leki dostępne na receptę (Rx), ale wykupione pełnopłatnie (100%) wyniosły natomiast 1,8 mld zł, podano także.

"Pacjenci 75+ kupili w minionym roku 189 mln opakowań leków na receptę (Rx). Przyjmując założenie, że w 2015 roku było 3 mln pacjentów 75+, którzy dokonali zakupu leków na receptę (Rx), wynika, że jeden pacjent 75+ kupił średnio w ciągu miesiąca 5 opakowań leków Rx. Średnia wartość wykupionych przez niego leków - liczona w cenach detalicznych - to 119 zł miesięcznie" - czytamy w komunikacie.

Rada Ministrów przyjęła w tym tygodniu projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw, który zakłada, że osoby, które ukończyły 75 lat otrzymają bezpłatnie. Nowe rozwiązanie ma obowiązywać najpóźniej od 1 września 2016 r.

Ministerstwo Zdrowia podało później, że medykamenty, które będą przysługiwały bezpłatnie osobom powyżej 75. roku życia, znajdą się na odrębnym wykazie listy leków refundowanych. Resort informował też, że po wejściu w życie ustawy rachunki seniorów po 75. roku życia za leki refundowane zmniejszą się o ponad 40% w 2016 r., a w kolejnych latach - wraz ze wzrostem finansowania programu - o ponad 60%.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Polecane