IMS znalazł inwestorów dla Closer Music. To spółki Januarego Ciszewskiego

opublikowano: 16-03-2023, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Wehikuły inwestycyjne powiązane z Januarym Ciszewskim, w tym Ekipa Holding, mają wyłożyć 6 mln zł na akcje muzycznego start-upu rozwijanego przez giełdową grupę marketingową.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • na jakich zasadach podmioty powiązane z Januarym Ciszewskim mają wejść do Closer Music
  • ile do tej pory wydano na rozwój startupu, stworzonego przez giełdowy IMS
  • jak Closer Music ma skorzystać na obecności nowego inwestora,
  • kiedy startup może przeprowadzić kolejną rundę finansowania

„W przyszłym roku chcemy zdobyć na potrzeby Closer Music 8-10 mln zł, rozglądamy się za zainteresowanym funduszem” — mówił w połowie grudnia PB Piotr Bielawski, szef finansów giełdowej grupy marketingowej IMS. Po trzech miesiącach zainteresowany się znalazł. W czwartek ogłoszono, że 6 mln zł za 10,7 proc. udziałów Closer Music wyłoży giełdowy JR Holding kontrolowany przez znanego głównie z NewConnect inwestora Januarego Ciszewskiego, a także powiązana z nim Ekipa Holding i „jedna osoba fizyczna”.

Na razie strony zawarły tzw. term sheet, a inwestorzy mogą przeprowadzić badanie spółki. Zgodnie z warunkami umowy będą mieli prawo wymienić udziały Closer Music na pakiet akcji IMS po dwóch latach od zamknięcia transakcji po wyższej cenie za akcję niż obecna cena IMS na giełdzie.

— Zakładamy, że do finalizacji transakcji dojdzie w ciągu kilku tygodni. Cieszy nas zdobycie takich inwestorów dla Closer Music. Wniosą nie tylko pieniądze — spodziewamy się, że można liczyć na synergie sprzedażowe z Ekipą, bo produkt Closer Music jest częściowo skierowany do klientów indywidualnych, tworzących treści w mediach społecznościowych i na Youtubie — mówi Michał Kornacki, prezes IMS.

IMS, dla którego fundamentem biznesu przez lata było sprzedawanie abonamentowych usług marketingowych audio i wideo dla sklepów i placówek usługowych, stworzył Closer Music w 2019 r.

Od tego czasu spółka buduje własną bazę muzyczną, liczącą obecnie ponad 4 tys. piosenek, do których ma prawa autorskie. Nagrywa piosenki i tworzy podkłady muzyczne w Polsce, a w USA pracujący na jej zlecenie muzycy dogrywają wokale. W USA spółka współpracuje z kilkoma studiami nagraniowymi i około setką artystów.

— Closer Music to kolejna w naszym portfelu spółka z sektora nowych mediów, tym razem działająca na rynku audio do wszechstronnych zastosowań komercyjnych. Dzięki kilku modelom monetyzacji posiadanych utworów spółka ma duże szanse na sukces. Również ze względu na współuczestniczenie w inwestycji spółki z grupy Ekipa zamierzamy osiągnąć synergie ze zgromadzonymi wokół Ekipy influencerami i innymi spółkami z grupy. Zawsze chcemy naszym spółkom oferować więcej niż tylko kapitał i tak jest też w tym przypadku — mówi January Ciszewski, cytowany w komunikacie JR Holdingu.

Szukanie zysku:
Szukanie zysku:
January Ciszewski, który bezpośrednio i za pomocą giełdowego wehikułu inwestycyjnego JR Holding jest akcjonariuszem kilkunastu notowanych spółek, w ostatnich latach sporo zarobił na fotowoltaicznym Columbusie, którego akcje sprzedał partiami za około 140 mln zł. W portfelu ma firmy zajmujące się m.in. produkcją nanosatelitów, telemedycyną, pompami ciepła czy grami.
Tomasz Gotfryd

Do tej pory IMS przeznaczył na rozwój Closer Music około 14 mln zł, 2,5 mln zł dołożyli zewnętrzni inwestorzy. Po zamknięciu nowej rundy finansowania udział giełdowej spółki w start-upie będzie wynosił nieco ponad 70 proc. Przy implikowanej w ramach nowej rundy finansowania wycenie taki pakiet jest wart około 37 mln zł. Giełdowa kapitalizacja całego IMS to obecnie około 84 mln zł.

— Pieniądze od inwestorów pozwolą na rozbudowę katalogu muzycznego, a także na poszerzenie struktury organizacyjnej Closer Music. W połowie roku spółka powinna wypuścić na rynek aplikację skierowaną do klientów indywidualnych, która naszym zdaniem ma spory potencjał sprzedażowy. Dzięki nowemu zastrzykowi kapitału będzie można sfinansować działania promocyjne aplikacji — mówi Michał Kornacki.

Muzyczna inwestycja:
Muzyczna inwestycja:
IMS, kierowany przez Michała Kornackiego, w ubiegłym roku wyraźnie poprawił wyniki i po trzech kwartałach miał 38 mln zł przychodów i ponad 5 mln zł zysku netto. W ciągu czterech ostatnich lat przeznaczył kilkanaście milionów złotych na nagranie ponad 4 tys. piosenek na potrzeby start-upu Closer Music. Spółka liczy na globalną komercjalizację tej bazy i zyski ze sprzedaży udziałów w start-upie w perspektywie 3-5 lat.
Marek Wiśniewski

IMS od początku podkreślał, że traktuje Closer Music jako projekt, z którego po osiągnięciu przez spółkę dużej skali będzie chciał wyjść.

— Closer Music ma globalny potencjał i aspiracje. Z ofertą celujemy przede wszystkim w rynek amerykański, dlatego nie planujemy na przykład samodzielnego wprowadzania tej spółki na warszawską giełdę. Następną rundę finansowania możemy przeprowadzić w przyszłym roku i będziemy chcieli, by w jej ramach czołowy inwestor wywodził się z USA — mówi prezes IMS.

Na poziomie globalnym w segment rynku, w którym działa Closer Music, inwestorzy włożyli w ostatnim czasie spore pieniądze. Szwedzki Epidemic Sound dwa lata temu zebrał 450 mln USD przy wycenie na poziomie 1,4 mld USD, a wśród jego inwestorów są duże fundusze: Blackstone i EQT.

— My inspirujemy się Stefanem Batorym i jego Booksy, liczymy na to, że dzięki zagranicznym inwestorom Closer Music osiągnie status jednorożca — mówi Michał Kornacki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane