Indeksy w Europie tuż nad kreską; EBC, Fed i handel w centrum uwagi

  • PAP
opublikowano: 22-02-2019, 10:14

Początek sesji na europejskich parkietach upływa przy symbolicznych wzrostach głównych indeksów. Uwaga rynków skierowana będzie po południu na liczne wystąpienia członków Fed oraz prezesa EBC. Inwestorzy czekają na wyniki negocjacji handlowych USA-Chiny, których kolejna runda zakończy się w Waszyngtonie.

Giełda we Frankfurcie
Zobacz więcej

Giełda we Frankfurcie fot. REUTERS/Staff/Remote/Forum

W Europie indeks Euro Stoxx 50 rośnie o 0,09 proc., niemiecki DAX zwyżkuje o 0,16 proc., francuski CAC 40 idzie w górę o 0,16 proc., a brytyjski FTSE 100 zyskuje 0,19 proc.

Kontrakty na S&P 500 rosną o 0,08 proc., na Dow Jones Industrial zwyżkują o 0,11 proc., a na Nasdaq idą w górę o 0,16 proc.

Na początku sesji w Europie najmocniej zyskuje sektor IT i surowcowy, a spadkom przewodzi sektor opieki zdrowotnej.

Ok. 2 proc. zwyżkuje kurs Societe Generale. Bank opracowuje plany redukcji "setek lub nawet tysięcy" miejsc pracy w globalnych oddziałach bankowości inwestycyjnej - podał w piątek Bloomberg.

Z danych makro, o godz. 10.00 opublikowany zostanie indeks Ifo za luty, obrazujący nastroje wśród przedsiębiorców niemieckich.

O 11.00 Eurostat poda końcowe wyliczenie inflacji z eurolandu za styczeń.

Popołudnie wypełnią liczne wystąpienia przedstawicieli Fed i EBC, które analizowane będą pod kątem reakcji banków centralnych na globalne osłabienie aktywności gospodarczej.

Prezes EBC Mario Draghi o godz. 17.15 wygłosi na Uniwersytecie Bolońskim przemówienie z okazji przyznania mu tytułu doktora honoris causa. W ostatnich dniach czołowi przedstawiciele banku (Praet, Coeure, de Gallahau) dość jednogłośnie wskazywali, że spowolnienie wzrostu w eurolandzie może przynieść implikacje dla polityki monetarnej.

Z czwartkowego protokołu po posiedzeniu EBC wynika, że bank chce szybko przygotować analizy ws. ewentualnego uruchomienia nowych operacji płynnościowych, choć na razie wstrzyma się z ich wdrożeniem.

Słabsza koniunktura na obszarze EMU nie umknęła uwadze rynków. EUR/USD znajduje się na najniższych od połowy 2017 r. poziomach (w piątek z rana +0,2 proc do 1,35), a rentowność 10-letniego bunda w lutym spadła poniżej 0,1 proc. (0,11 proc. w piątek). Inwestorzy ostatni raz akceptowali ujemną rentowność tych papierów pod koniec 2016 r.

O 2 pb. do 2,85 proc. osłabiają się 10-latki Włoch. W piątek wieczorem agencja Fitch zaplanowała przegląd ratingu tego kraju ("BBB", perspektywa negatywna).

Na piątkowe popołudnie zaplanowano także szereg wystąpień bankierów z Fed. Środowe minutki z ostatniego posiedzenia Rezerwy nieoczekiwanie pokazały, że bankierzy nie są pewni co do dalszych decyzji ws. poziomu stóp procentowych, przy nieoczekiwanych deklaracjach o chęci do zakończenia redukcji bilansu jeszcze w 2019 r.

O godz. 16.15 publicznie głos zabiorą prezes Rezerwy z Nowego Jorku John Williams oraz prezes Fed z San Francisco Mary Daly. O godz. 18.00 wystąpi wiceprezes Fed Richard Clarida. Pół godziny później przemówienie wygłosi wiceprezes Fed z Nowego Jorku Simon Potter.

Na 19.30 zaplanowano wystąpienie James'a Bullarda, prezesa Fed z St. Louis. O tej samej godzinie, ale przy okazji innych wydarzeń, głos zabierze szef Fed Philadelphia Patrick Harker oraz wiceprezes Fed Randa Quarels.

Tydzień zakończy kolejne przemówienie Williamsa - o godz. 23.30 czasu polskiego.

Inwestorzy czekają na wynik negocjacji handlowych USA-Chiny, które ostatnio wydają się zmierzać w kierunku deeskalacji napięć między dwoma największymi gospodarkami globu.

Prezydent USA Donald Trump ma w piątek wieczorem czasu polskiego spotkać się w Waszyngtonie, na zakończenie kolejnej rundy rozmów, z głównym negocjatorem handlowym Chin Liu He. Taki rozwój wydarzeń może sygnalizować postępy w negocjacjach.

Przedstawiciele obu krajów starają się wypracować sektorowe porozumienia (rolnictwo, transfer technologii, usługi, bariery pozataryfowe, ochrona własności intelektualnej), które byłyby podstawą do szerzej zakrojonej umowy handlowej.

Bez większych zmian pozostają z rana notowania brytyjskiego funta - GBP/USD kwotowany jest tuż powyżej 1,30. Z informacji Bloomberga wynika, że UE spodziewa się wniosku ze strony Londynu o wydłużenie daty Brexitu (29 marca) o 3 miesiące.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu