Indeksy w Europie zakończyły dzień na plusie

WST
opublikowano: 14-05-2008, 18:23

I znów europejscy inwestorzy przeżyli huśtawkę nastrojów na giełdach. Trzy największe parkiety naszego regionu po udanym otwarciu zaczęły szybko tracić na wartości, by około godziny 13:30 zaliczyć dzienne dołki. Potem nastąpiła faza odrabiania strat. Pomogły w tym dane z  amerykańskiej gospodarki, gdzie inflacja konsumencka wzrosła mniej niż zakładały to prognozy.

Ponownie w centrum uwagi znalazły się spółki publikujące raporty kwartalne. W górę szły kwotowania banku BNP Paribas, który choć zarobił mniej niż w analogicznym okresie minionego roku, to jednak jego zysk przebił oczekiwania analityków. Aprecjacja stała się również udziałem walorów ING Groep, holenderskiego giganta finansowego. Jego wynik pierwszego kwartału okazał się w pełni zgodny z szacunkami ekspertów.

Wśród inwestorów, którzy zaliczą środową sesję do udanych zapewne będą akcjonariusze EADS, właściciela m.in. Airbusa. Mimo że klienci otrzymali mniej maszyn niż zamówili w pierwszym kwartale zysk EADS okazał się lepszy od projekcji.

Dobre wyniki jednak nie zawsze są wsparciem dla notowań. Odczuł to w środę ThyssenKrupp, niemiecki potentat hutniczy. Po kilkudniowych spekulacjach i podbijaniu kursu przed prezentacją raportu kwartalnego, gracze w końcu zaczęli realizować zyski na tym papierze.

Rosły wyceny akcji BHP Billiton i Rio Tinto. Szef pierwszej ze spółek nie wykluczył, że może ona podnieść ofertę przejęcia rywala, która obecnie opiewa na 178 mld USD.

Zainteresowaniem graczy, szczególnie w drugiej połowie sesji cieszyły się akcje Philipsa i Volkswagena. Sprawiły to dane z USA, gdzie obie spółki realizują znaczna część swoich przychodów.

© ℗

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Indeksy w Europie zakończyły dzień na plusie