Czytasz dzięki

Indonezja 'utopiła" już 10 proc. rezerw broniąc rupii

opublikowano: 11-09-2018, 06:46

Bank Indonezji jest najbardziej agresywnym bankiem centralnym w Azji w tym roku. I nie chodzi tylko o poziom stóp procentowych, ale także interwencje walutowe, które nadwątliły jego rezerwy.

W tym roku wartość rezerw jakimi dysponuje instytucja zmniejszyła się już o prawie 10 proc. To najgorszy wynik spośród największych gospodarek azjatyckich. Interwencje miały przede wszystkim na celu wzmocnienie rupii.

Rupia indonezyjska
Zobacz więcej

Rupia indonezyjska fot. Bloomberg

Choć rezerwy tego wyspiarskiego kraju w sierpniu 2018 r. zmniejszyły się do 117,9 mld USD, co jest najniższym poziomem od stycznia 2017 r., według banku centralnego, są wystarczające do sfinansowania 6,6 miesięcy importu i obsługi zagranicznych zobowiązań rządu.

W tym czasie Filipiny zmniejszyły swoje bufory o prawie 5 proc. zaś rezerwy w Indiach spadły o ponad 2 proc.

Tymczasem Malezja i Korea Południowa zdołały zwiększyć swoje rezerwy, i to mimo faktu, że ich waluty również osłabły.

W ubiegłym tygodniu indonezyjska rupia spadła do najniższego poziomu od czasu azjatyckiego kryzysu finansowego z lat 1997-98.

Ponieważ zmienność prawdopodobnie pozostanie wysoka, rezerwy stają się coraz ważniejsze w ocenie buforów gospodarki - powiedziała Eugenia Victorino, szefowa strategii dla Azji w Skandinaviska Enskilda Banken w Singapurze.

Dotyczy to w szczególności Indii, Indonezji i Filipin, krajów o deficytach na rachunku obrotów bieżących i uważanych za bardziej narażone na negatywne nastroje na rynkach wschodzących – dodała Victorino.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane