Inflacja w Brazylii najwyższa od czterech lat

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 27-04-2021, 17:42

Inflacja w brazylijskiej gospodarce przekroczyła poziom 6 proc. i znalazła się na najwyższym poziomie od ponad czterech lat, donosi Reuters.

Marcelo Sayao/EFE/Forum

Opracowywany przez agencję statystyczną IBGE wskaźnik cen IPCA-15 wzrósł w połowie kwietnia do 6,17 proc. z 5,52 proc. miesiąc wcześniej. To wynik nieco niższy niż zakładała mediana prognoz ekonomistów, kształtująca się na poziomie 6,25 proc., ale najwyższy od grudnia 2016 r.

Eksperci podkreślają, że za tak sporą aprecjacją wskaźnika stoją przede wszystkim rosnące koszty transportu oraz mocno drożejące paliwa.

Ceny tych drugich w ciągu miesiąca podskoczyły co prawda o 4,9 proc., ale dynamika wyhamowała niemal o połowę w porównaniu do tej sprzed miesiąca. W ujęciu rocznym paliwa podrożały aż o 28 proc.

Rosnąca presja inflacyjna zwiększa prawdopodobieństwo reakcji ze strony władz monetarnych, w tym podwyżki stóp procentowych.

Szef banku centralnego Roberto Campos Neto już wcześniej zapowiadał, że jeśli nie wydarzy się coś „nadzwyczajnego”, to 5 maja referencyjna stopa Selic zostanie podniesiona o 75 punktów bazowych do 3,50 proc.

Tymczasem cel inflacyjny banku centralnego zakłada na koniec 2021 r. poziom 3,75 proc. z wahaniem do 1,5 proc. w obie strony.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane