Inflacja w regionie Tokio najwyższa od 2014 r.

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 04-10-2022, 07:07
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Presja inflacyjna ujawnia się również w japońskiej gospodarce, do nie dawna jeszcze kojarzonej wręcz z odwrotnym procesem, dezinflacją. Wzrost cen w stołecznym regionie Tokio, uważany za barometr gospodarczy przyspieszył najmocniej od 2014 r., informuje Reuters.

Tokio, Japonia
Tokio, Japonia
fot. Bloomberg

Inflacja bazowa CPI, która nie obejmuje cen paliw i świeże żywności przyspieszyła dynamikę wzrostu w regionie Tokio we wrześniu do 2,8 proc. w ujęciu rocznym z 2,6 proc. miesiąc wcześniej. To czwarty z rzędu miesiąc, kiedy wskaźnik przekracza cel Banku Japonii (BOJ) na poziomie 2 proc.

Wzrosły też oczekiwania dotyczące całego kraju. Obecnie spekuluje się, że w nadchodzących miesiącach inflacja zbliży się do poziomu 3 proc. Tym samym, wbrew temu co twierdzi Bank Japonii, wzrost cen może mieć jednak trwalszy charakter. A to wymagać będzie całkowitej zmiany w nastawieniu władz monetarnych, które w przeciwieństwie do innych banków centralnych nadal prowadzą bardzo luźną politykę pieniężną.

Jak wynika z wtorkowego odczytu, ceny wzrosły w przypadku szerokiej gamy towarów i usług, przy czym coraz więcej firm przenosi rosnące koszty surowców na gospodarstwa domowe.

Ekonomiści są jednak podzieleni w ocenach inflacji w Japonii. Część z nich uważa, że już w październiku CPI może wzrosnąć do ponad 3 proc., inni z kolei są zdania, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że inflacja będzie stopniowo słabnąc w przyszłym roku.

Najbliższe posiedzenie Banku Japonii ws polityki stóp procentowych zaplanowane jest na 27-28 października, zaś tydzień wcześniej opublikowane mają być oficjalne dane o ogólnokrajowej inflacji CPI za wrzesień.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane