Inflacja znów poniżej celu NBP

BMK
opublikowano: 15-12-2006, 00:00

Rosnąca konsumpcja wciąż nie przekłada się na inflację. Na razie rządzą nią ceny żywności i paliw.

W listopadzie ceny konsumpcyjne nie zmieniły się względem października. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy wzrosły natomiast 1,4 proc. — wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. To wynik nieznacznie lepszy od prognoz rynkowych, które wskazywały na 1,5-procentową inflację.

— Przełomu nie ma. O wyniku zadecydowały podobnie jak w poprzednich miesiącach czynniki podażowe: ceny żywności, które mimo wcześniejszych obaw wywołanych tegorocznymi suszami i powodziami wzrosły nieznacznie (o 0,2 proc. m/m) i ceny paliw, które obniżyły się o 2,5 proc. m/m. To zaważyło — uważa Marcin Mróz, główny ekonomista Fortis Banku.

Według Katarzyny Zajdel-Kurowskiej z Banku Handlowego, dane pokazują, że presja inflacyjna wciąż jest bardzo umiarkowana.

— Poprawa na rynku pracy, a także wzrost sprzedaży detalicznej, świadczący o coraz mocniejszej konsumpcji, nie przekładają się na wzrosty cen. Nie oznacza to jednak, że inflacja w najbliższym czasie nie będzie rosła — zauważa ekonomistka BH.

Jej zdaniem, ze względu na m.in. niekorzystny efekt bazy z początku tego roku, podwyżki akcyzy, wzrosty cen administracyjnych czy ewentualne odblokowanie rosyjskiego rynku dla naszego mięsa inflacja podskoczy na przełomie pierwszego i drugiego kwartału powyżej celu inflacyjnego NBP, czyli 2,5 proc.

Innego zdania jest Jarosław Janecki, główny ekonomista Societe Generale, według którego w tym czasie indeks CPI wzrośnie maksymalnie do 2,3 proc.

— Później inflacja będzie maleć. Ze względu na brak impulsu inflacyjnego w tym roku podwyżki stóp odsuwają się. Dlatego spodziewam się, że banki zaczną rewidować prognozy dotyczące ich wzrostu w przyszłym roku — dodaje.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: BMK

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu