Informatyzuj firmę za euro z Unii Europejskiej

Miłosz Marczuk
opublikowano: 06-07-2009, 00:00

Ucz się od przedsiębiorców z Małopolski — oni najskuteczniej sięgają po pieniądze z Brukseli.

Ucz się od przedsiębiorców z Małopolski — oni najskuteczniej sięgają po pieniądze z Brukseli.

Ponad 460 mln EUR (ponad 2 mld zł) czeka na małe i średnie firmy, które wspólnie utworzą elektroniczne platformy wymiany informacji lub zintegrują systemy informatyczne. Kwota wsparcia na ten projekt to co najmniej 20 tys. zł, ale można wziąć nawet 2 mln zł.

Jedną z firm, która wkrótce podpisze umowę na dotację, jest krakowska Szkoła Języków Obcych Glossa.

— Za unijne pieniądze zbudujemy informatyczny system wymiany informacji o kursach językowych z naszymi partnerami zagranicznymi, do których wysyłamy uczniów. System pozwoli nam też na szybkie rezerwowanie kwater — mówi Tomasz Stempek, właściciel Glossy.

Jego firma po raz pierwszy aplikowała o unijną dotację.

— Podstawą sukcesu było wstrzelenie się z pomysłami w warunki konkursu — podpowiada Tomasz Stempek.

Dotacje unijne na informatyzację są dostępne w ramach działania 8.2 "Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu" Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Wkrótce podpisywane będą umowy I etapu na kwotę 170 mln zł.

Najlepiej z uzyskiwaniem pieniędzy radzą sobie firmy małopolskie. Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego (MARR) rekomendowała już 36 wniosków. Wartość dotacji sięga 17 mln zł. To najlepszy wynik w kraju. Na 167 złożonych wniosków jedna czwarta to projekty z Krakowskiego.

— Nasze firmy z roku na rok coraz lepiej przygotowują dokumenty aplikacyjne a wnioski zawierają mniej błędów formalnych — ocenia Krystian Cieślak, dyrektor departamentu wsparcia przedsiębiorczości MARR.

To rezultat szkoleń, które od ubiegłego roku MARR organizuje dla przedsiębiorców. Najbliższe spotkania odbędą się jeszcze w lipcu. Szczegóły na stro- nach www.marr.pl i www. parp.gov.pl.

Przyjmowanie wniosków trwa

Do 10 lipca w Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego można składać wnioski do działania 6.1 "Paszport do eksportu". MARR dofinansuje projekty związane z promocją polskiego eksportu, współpracą z zagranicznymi partnerami oraz zwiększeniem rozpoznawalności marek handlowych i firmowych na rynkach zagranicznych. Budżet — 121,8 mln EUR (532,8 mln zł). Kwota przeznaczona na dofinansowanie projektów w ramach II rundy aplikacyjnej to 36,5 mln zł.

Do 15 lipca można składać wnioski do działania 4.2 "Stymulowanie działalności badawczej przedsiębiorstw oraz wsparcie w zakresie wzornictwa przemysłowego" Budżet działania — 186 mln EUR (813 mln zł). Kwota przeznaczona na dofinansowanie projektów w ramach II rundy aplikacyjnej to 74,8 mln zł. Wnioski należy składać bezpośrednio w siedzibie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości w Warszawie. Więcej informacji na temat konkursów oraz ich regulaminy znajdują się na stronie: www.parp.gov.pl.

Miłosz Marczuk

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Miłosz Marczuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu