Inkubatory ułatwią mariaż biznesu z nauką

Rusza „Inkubator Innowacyjności”, który będzie m.in. poszukiwać przedsiębiorców zainteresowanych wprowadzeniem w życie wyników B+R.

Rozpoczyna się nowy konkurs Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Celem inicjatywy pod nazwą „Inkubator Innowacyjności” jest skuteczniejsze zarządzanie wynikami badań naukowych i prac rozwojowych, a przede wszystkim — ich komercjalizacja. W konkursie wyłonionych zostanie dwanaście inkubatorów. Stworzą one ogólnopolską sieć, która ma pomóc badaczom wprowadzać w życie innowacyjne rozwiązania. Na ten cel każdy inkubator dostanie do 1,5 mln zł.

— Inicjatywa wpisuje się w całą serię działań pod nazwą „Pakiet dla innowacyjności”. Mają one na celu usprawnienie transferu wyników badań naukowych do gospodarki i pobudzenie przedsiębiorczości opartej na B+R. Niezwykle ważnym zadaniem jest też wzrost aktywności prywatnego kapitału i samych przedsiębiorców, bo jak pokazuje choćby ostatni raport prof. Orłowskiego, wzrost nakładów na badania i rozwój nie może opierać się jedynie na inwestycjach z budżetu państwa — podkreśla prof. Barbara Kudrycka, minister nauki.

Inkubatory będą szukać firm zainteresowanych wdrożeniem wyników badań oraz prowadzić bazy danych o realizowanychprojektach badawczych i ich zastosowaniu w praktyce. Wyłonione podmioty przeprowadzą też analizy zapotrzebowania rynkowego na konkretne nowe rozwiązania. Konkurs resortu jest adresowany do uczelni i podmiotów aktywnych w obszarze współpracy pomiędzy nauką i biznesem. O przyznanie pieniędzy mogą ubiegać się tylko te, które od 1 stycznia 2009 r. do dnia złożenia wniosku mają na swoim koncie co najmniej 15 zgłoszeń wynalazków i wzorów użytkowych (krajowych bądź zagranicznych) oraz sprzedały lub udzieliły licencji na minimum cztery technologie. Wnioski o dofinansowanie w ramach programu można składać do 10 października.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwester Sacharczuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Inkubatory ułatwią mariaż biznesu z nauką