Instytucje unijne uzgodniły wspólne priorytety legislacyjne na lata 2023 i 2024

  • PAP
opublikowano: 15-12-2022, 19:44
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola, premier Czech Petr Fiala, występujący z ramienia Rady Unii Europejskiej oraz przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen podpisali w czwartek wspólną deklarację dotyczącą priorytetów legislacyjnych UE na lata 2023 i 2024.

fot. Tadeusz Stasiuk

Te priorytety to m.in. realizacja Europejskiego Zielonego Ładu, transformacja cyfrowa i zwiększanie odporności UE.

"Po dwóch trudnych latach pandemii i w obliczu nadal toczącej się wojny w Ukrainie, nadszedł czas, gdy europejskie przywództwo jest wyjątkowo potrzebne. Potrzebne są wspólne działania, aby zapewnić rozwiązania na szczeblu europejskim dla naszych obywateli i przedsiębiorstw. Priorytetem Parlamentu Europejskiego jest zadbanie o to, by nasze przepisy dotyczące energii pomagały zapanować nad rachunkami i przyczyniały się do realizacji naszych długoterminowych celów klimatycznych; jest nim również zapewnienie zrównoważonego charakteru budżetu UE oraz zakończenie reform w dziedzinie migracji i azylu. Reformy te są szczególnie ważne w świetle wyborów europejskich w 2024 r., kiedy to obywatele będą pociągać nas do odpowiedzialności za sposób, w jaki UE zareagowała na obecne wyzwania" - zadeklarowała przewodnicząca PE Roberta Metsola.

Premier Fiala z kolei podkreślił, że wspólna deklaracja potwierdza zaangażowanie unijnych instytucji na rzecz bardziej sprawiedliwej, ekologicznej i cyfrowej Europy.

Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen dodała: "Za sprawą Rosji do Europy powróciła wojna. Konsekwencje tej agresji są silnie odczuwane w Europie i na świecie. Ta wspólna deklaracja jest dowodem naszego zdecydowanego zaangażowania na rzecz utrzymania jedności we wspieraniu Ukrainy i jej obywateli oraz w przezwyciężaniu wielkich wyzwań naszych czasów, takich jak zmiana klimatu".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane