Instytuty tną prognozę wzrostu niemieckiej gospodarki

opublikowano: 02-10-2019, 12:59

Pięć wiodących niemieckich instytutów badawczych obniżyło swoje prognozy wzrostu gospodarczego. Powodem weryfikacji jest zmaganie się największej europejskiej gospodarki z malejącym globalnym popytem i utrzymującymi się sporami handlowymi.

Według uaktualnionej prognozy, produkt krajowy brutto Niemiec wzrośnie o 1,1 proc. w 2020 r. Jeszcze w kwietniu oczekiwano wzrostu na poziomie 1,8 proc. Raport instytutów stanowi podstawę prognoz rządowych, które mają być zaktualizowane w połowie tego miesiąca.

Niemcy
Zobacz więcej

Niemcy fot. Bloomberg

Niemiecki przemysł przeżywa recesję, co wpływa również na dostawców usług świadczących usługi dla tych firm - powiedział Claus Michelsen, szef działu prognoz i polityki gospodarczej DIW. Dodał, że „..to iż gospodarka w ogóle się rozwija, wynika przede wszystkim z utrzymującego się pozytywnego nastroju wydatków prywatnych gospodarstw domowych”.

Zredukowane prognozy instytutów są jednak nadal powyżej konsensusu projekcji ekonomistów na 2020 r.. Mediana z września zakładała wzrost o 0,9 proc., podczas gdy prognoza OECD jest jeszcze niższa i wynosi zaledwie 0,6 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy