Inwestorzy boją się kolejnego bankructwa Argentyny

opublikowano: 25-04-2019, 17:09

Argentyńskie rynki spadają drugi dzień z rzędu, ponieważ szanse na potencjalną niewypłacalność kraju wzrosły do ponad 60 proc. z powodu wątpliwości, czy prezydent Mauricio Macri będzie w stanie odeprzeć swoich populistycznych wrogów i wygrać reelekcję w tym roku.

Rentowności krótkoterminowych obligacji dolarowych rządu są obecnie bliskie 20 proc. znajdując się w obszarze, który analitycy zazwyczaj uważają za „zagrożenie”, podczas gdy waluta tego południowoamerykańskiego kraju – peso - zeszła do rekordowo niskiego poziomu 46,2 za amerykańskiego dolara. 

Mauricio Macri, prezydent Argentyny
Zobacz więcej

Mauricio Macri, prezydent Argentyny fot. REUTERS/Marcos Brindicci/Forum

Wszystko to sugeruje, że Argentyna ponownie może „zbankrutować”. W zeszłym roku kraj zdawał się przetrwać najgorszy okres po tym jak w ramach umowy z Międzynarodowym Funduszem Walutowym pozyskał 56 mld USD.

Mimo tak gigantycznego zastrzyku gotówki inwestorzy zaczynają martwić się o finanse kraju na nowo, ponieważ pozycja prezydenta Macriego systematycznie słabnie, a jego ewentualne utrzymanie się u władzy staje się coraz bardziej problematyczne.  Trzy lata po objęciu urzędu, który zdobył deklarując ograniczenie inflacji i pobudzenie gospodarki,  Argentyna wraca do recesji, a inflacja wzrosła do ponad 50 proc.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu