Inwestorzy mają pretensje do Pekao

opublikowano: 25-10-2017, 22:00

Decyzja o rozmowach na temat fuzji z Aliorem zaskoczyła rynek i pozostawiła niesmak w związku ze sposobem komunikowania się zarządu z inwestorami.

W poniedziałkową noc Pekao i Alior opublikowały opóźnione komunikaty o rozpoczęciu analiz w kierunku zbadania możliwości i sensowności połączenia obydwu banków. Decyzja w tej sprawie zapadła 11 października. Nie wiadomo, dlaczego banki zdecydowały się upublicznić informację półtora tygodnia później — zasadność analizuje nadzór. Ma to o tyle znaczenie, że 19 października zarząd Pekao podjął decyzję o emisji obligacji podporządkowanych — pierwotnie o wartości 1 mld zł, później, ze względu na popyt, jej wartość została podwyższona do 1,25 mld zł. Jest to papier z 10-letnim terminem zapadalności.

Zatajona informacja

Inwestorzy, składając zapisy na obligacje, nie wiedzieli, że w momencie wykupu długu może to być to już zupełnie inny bank, bo właśnie analizuje możliwość przejęcia innego banku.

— Pekao w uchwale o emisji obligacji nie wspomniał o planach związanych z Aliorem. Naszym zdaniem, jest to co najmniej niefortunna sytuacja, być może nawet niespójna z rozporządzeniem MAR — mówi jeden z inwestorów. Twierdzi, że upubliczniony kilka dni później komunikat o rozmowach na temat fuzji miał charakter cenotwórczy, gdyż potencjalna fuzja ma wpływ na cenę emitowanego na tak długi okres długu.

— Połączenie z Aliorem zmieni współczynniki kapitałowe Pekao. O ile dla pierwszego z banków połączenie to dobra informacja, o tyle dla drugiego już nie, ponieważ osłabia jego kapitały. Możliwa zmiana parametrów powinna zostać uwzględniona w cenie finansowania — denerwuje się inny rozmówca. Zapewnia, że podnosi te zastrzeżenia, mając na uwadze zwiększenie transparentności rynku, a nie zmianę parametrów emisji, gdyż nie ma szans na obniżenie ceny obligacji.

— Zadajemy sobie pytanie, czy opóźnienie komunikatu w sprawie potencjalnej fuzji Pekao i Aliora nie było celowe i czy miało związek z zamiarem korzystniejszego uplasowania obligacji tego pierwszego banku. Mamy nadzieję, że uzyskamy odpowiedź na to pytanie — mówi kolejny inwestor, który zapisał się na obligacje.

Tak się nie robi

Inni inwestorzy, z którymi rozmawialiśmy, twierdzą, że wpływ poniedziałkowych komunikatów na cenę mógł być, ale raczej niewielki. — Nie sądzę, żeby zatajenie informacji było działaniem celowym banku, niemniej niesmak pozostał, po tym jak zarządpotraktował inwestorów. Takie zachowanie nie buduje zaufania na przyszłość — mówi przedstawiciel jednego z inwestorów.

Zapytaliśmy Komisję Nadzoru Finansowego, czy upublicznienie informacji o rozmowach w sprawie fuzji z Aliorem nie narusza rozporządzenia MAR. Zdaniem nadzoru nie. „Rozporządzenia MAR określa precyzyjnie, do jakich instrumentów i sytuacji ma zastosowanie to Rozporządzenie. Obligacje, które zamierza wyemitować Bank Polska Kasa Opieki S.A., nie należą do tych instrumentów. Ponadto, zgodnie z raportem banku z 19.10.2017 r., będzie to emisja niepubliczna. Emitent nie składał też do KNF wniosku o zatwierdzenie prospektu emisyjnego, związanego z tą emisją a według wiedzy UKNF nie składał też wniosku o dopuszczenie tych obligacji do obrotu na rynku ASO Catalyst”. Pekao obiecało odpowiedzieć na nasz pytania dzisiaj.

Fuzja i obligacje

11 października

Zarząd Pekao decyduje o rozpoczęciu prac analitycznych w kierunku fuzji Pekao i Alior Banku w ramach aktualizacji strategii banku.

19 października

Zarząd Pekao podejmuje uchwałę o emisji 10-letnich obligacji podporządkowanych o wartości 1,25 mld zł. Oprocentowanie: WIBOR 6M plus 1,52 proc. marży.

23 października

Pekao publikuje komunikat z opóźnioną informacją o decyzji w sprawie rozpoczęcia prac analitycznych nad połączeniem z Alior Bankiem oraz komunikat o podpisaniu listu intencyjnego z Alior Bankiem.

30 października

Data emisji obligacji podporządkowanych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Eugeniusz Twaróg

Polecane