Inwestorzy rzucili się na akcje spółki, którą wizytował prezydent

Kamil ZatońskiKamil Zatoński
opublikowano: 2021-02-12 09:21
zaktualizowano: 2021-02-12 10:58

Handel akcjami spółki ML System rozpoczłą się od wzrostu kursu o 43 proc. do 150 zł. To pokłosie tego, co spółka ogłosiła w czasie wizyty prezydenta Andrzeja Dudy.

Spółka pochwaliła się pracami nad urządzeniem, które ma wykrywać koronawirusa z oddechu w mniej niż 10 sekund.

- Wierzę, że wkrótce, po badaniach klinicznych, będzie mogło trafić do masowej produkcji - powiedział Andrzej Duda, który przyjechał do zakładu spółki pod Rzeszowem i nadał sprawie rozgłosu.

Z gospodarską wizytą:
Z gospodarską wizytą:
Prezydent Andrzej Duda promował urządzenie, wyprodukowane przez ML System. Działa ono podobnie jak alkomat, tylko zamiast promili ma wykrywać koronawirusa.

Wczoraj spółka poinformowała, że otrzymała zgodę komisji bioetycznej przy Okręgowej Radzie Lekarskiej w Rzeszowie na przeprowadzenie jednoośrodkowego ewaluacyjnego badania klinicznego urządzenia Covid Detector.

Ocena skuteczności diagnostycznej urządzenia Covid Detector zostanie przeprowadzona na zlecenie Spółki przez Centrum Medyczne Medyk Sp. z o.o. Sp. k. w Rzeszowie. Jej celem będzie analiza czułości i specyficzności urządzenia Covid Detector na podstawie porównania z wynikami badań genetycznymi RT-PCR w kierunku SARS-CoV-2 (COVID-19).

“Urządzenie Covid Detector jako narzędzie diagnostyczne w testach na obecność wirusa SARS-CoV-2 wykorzystuje spektroskopię rozproszeniową. Zastosowanie detektora pracującego na bazie spektroskopii rozproszeniowej umożliwia, według spółki, określenie charakterystycznego tylko dla wirusa SARS-CoV-2 widma oraz dokonanie przez detektor oceny próbki pobranej od pacjenta w czasie rzeczywistym i w ciągu kilku sekund.” - podał ML System.

Komunikat został opublikowany wczoraj o godz. 15.32, ale reakcja inwestorów na niego była letnia - kurs wzrósł o 0,96 proc. na zamknięciu sesji.