Inwestorzy stawiają na handel

MAS
09-08-2011, 00:00

Wartość inwestycji w nieruchomości handlowe w Europie wzrosła na koniec II kw. o 34 proc.

Wartość inwestycji w nieruchomości handlowe w Europie wzrosła na koniec II kw. o 34 proc.

W drugim kwartale 2011 r. wartość bezpośrednich inwestycji w nieruchomości handlowe w Europie osiągnęła 4,9 mld EUR — wynika z danych Jones Lang LaSalle. Wartość wszystkich inwestycji wyniosła zaś 13,6 mld EUR, co oznacza wzrost o 34 proc. w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku.

Większość inwestycji zrealizowano w Wielkiej Brytanii i Niemczech. W Szwecji, która coraz bardziej przyciąga uwagę inwestorów, zainwestowano 572 mln EUR. Pod koniec pierwszej połowy 2011 r. wartość inwestycji zrealizowanych w tym kraju wyniosła zaś ponad 896 mln EUR, przekraczając wynik za cały 2010 r.

Wzrost aktywności inwestorów odnotowało wiele rynków wschodzących. W Rosji zainwestowano 432 mln EUR, a w Polsce 332 mln EUR. Na te wyniki w dużej mierze złożyło się kilka znaczących transakcji, na przykład zakup Gorbushkin Dvoru i centrum handlowego Filion w Moskwie przez MTZ Rubin (278 mln EUR), a w Polsce kupno warszawskiego centrum handlowego Promenada (171 mln EUR) przez Atrium.

— Inwestorzy koncentrują się na głównych rynkach Europy: Francji i Niemczech. Spodziewamy się jednak, że na koniec roku także Polska i inne kraje Europy Środkowo-Wschodniej odnotują znaczący wzrost inwestycji. Inwestorzy kierujący się przede wszystkim wysokimi stopami zwrotu lokują kapitał w Rosji i Turcji, gdzie przewiduje się wzrost obrotów i czynszów oraz kompresję stóp kapitalizacji — sumuje Jeremy Eddy, dyrektor działu rynków kapitałowych EMEA w Jones Lang LaSalle.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAS

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Inwestorzy stawiają na handel