Irak: Uruchomiono główny ropociąg na południu

opublikowano: 23-08-2004, 10:07

W poniedziałek uruchomiony został główny naftociąg na południu Iraku, którym płynie ropa na eksport. Jak podaje agencja Reutera, ropociąg, który z powodu aktów sabotażu od 9 sierpnia pozostawał zamknięty, zaczął działać w poniedziałek o świcie.

Zamknięcie tego głównego ropociągu irackiego południowego koncernu naftowego South Oil Company sprawiło, że eksport ropy z Iraku w ostatnich dniach spadł o połowę - do ok. 1 miliona baryłek ropy dziennie.

Główna nitka południowego ropociągu została uruchomiona po przejęciu ochrony nad rurociągiem przez specjalne oddziały irackiej Gwardii Narodowej, których zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa instalacjom naftowym.

Jak podał przedstawiciel koncernu, cytowany przez agencję Reutera, obecnie eksport ropy z Iraku winien wzrosnąć do dwu milionów baryłek dziennie.

Personel i działalność South Oil Company są wciąż zagrożone przez milicję radykalnego duchownego szyickiego Muktady al-Sadra. Bojówki tzw. Armii Mahdiego podpaliły w czwartek magazyny i biura firmy w Basrze.

Południe zapewnia cały iracki eksport ropy, gdyż drugi rurociąg, prowadzący z północnych pól Kirkuku do portu Ceyhan w Turcji, jest niemal cały czas zamknięty z powodu aktów sabotażu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Irak: Uruchomiono główny ropociąg na południu