Iran może zablokować porozumienie OPEC

opublikowano: 18-06-2018, 12:23
aktualizacja: 18-06-2018, 12:23

Iran twierdzi, że ma poparcie Iraku i Wenezueli, by zawetować każdą propozycję zwiększenia produkcji ropy, jaka zostanie poddana pod głosowanie w trakcie zbliżającego się posiedzenia kartelu OPEC.

Propozycję w tej sprawie (wzrost od 300 do 600 tys. baryłek dziennie) starają się przeforsować Arabia Saudyjska, największy na świecie producent „czarnego złota” oraz Rosja, największy dostawca surowca spoza Organizacji Krajów Eksportujących Ropę.

Ropa naftowa
Zobacz więcej

Ropa naftowa fot. Bloomberg

Jeśli Królestwo Arabii Saudyjskiej i Rosja chcą zwiększyć produkcję, wymagać to będzie pełnej jednomyślności - powiedział Hossein Kazempour Ardebili, irański przedstawiciel w OPEC. Spotkanie kartelu zaplanowane jest na najbliższą środę i czwartek w Wiedniu.

Aktyualny statut OPEC rzeczywiście daje każdemu członkowi prawo do zablokowania każdej umowy, zgodnie z art. 11 C, który ma brzmienie” "Każde państwo członkowskie ma jeden głos. Wszystkie decyzje

Konferencji, z wyjątkiem spraw proceduralnych, wymagają jednomyślnej zgody wszystkich pełnoprawnych członków".

Jednak Arabia Saudyjska ma szansę ominąć weto. Po pierwsze, może zablokować każdy formalny komunikat OPEC. Następnie może zebrać koalicję zwolenników w ramach grupy i opublikować własne oświadczenie, które może zarysować nową politykę produkcyjną.

Taki precedens wydarzył się niemal dokładnie przez 18-toma laty, kiedy Iran odrzucił plan wspierany przez Arabię Saudyjską w celu zwiększenia produkcji. Wówczas osiem krajów dołączyło do Saudyjczyków, czego rezultatem był komunikat OPEC-9, który wykluczył Iran i Irak.

Arabia Saudyjska może tym razem nie wybrać takiej opcji. O ile nie ma poparcia poza swoimi głównymi zwolennikami w ramach OPEC, tradycyjnie Kuwejtem i Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, grozi to jej izolacją.

Pozostawia to na stole opcję braku komunikatu. Stało się tak w 2011 roku, kiedy to saudyjski minister ds. ropy Ali Al-Naimi opuścił spotkanie mówiąc, że grupa "odbyła jedno z najgorszych posiedzeń, jakie kiedykolwiek miała". W ciągu kilku godzin Saudyjczycy jednostronnie ustalili własną politykę.

Inną opcją dla Saudyjczyków jest zaakceptowanie porażki propozycji wzrostu produkcji, ale rozpoczęcie oszukiwania odnośnie wysokości kwot produkcyjnych. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu