Irlandia oczekuje 2-proc. nadwyżki budżetowej

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 31-08-2022, 10:54
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Stan irlandzkich finansów na tyle poprawił się po pandemii, ze kraj oczekuje iż w tym roku nadwyżka budżetowa sięgnie 2 proc. PKB, informuje Reuters.

fot. Bloomberg

Podany przez Irlandzką Radę Doradczą ds. Podatków (IFAC) szacunek, jest zdecydowanie wyższy niż uaktualniona w lipcu prognoza ministerstwa finansów, która zakłada nadwyżkę rzędu 0,5 proc. PKB.

Do optymizmu skłaniają przede wszystkim rosnące wpływy z podatków. Według IFAC, dochody podatkowe mogą być o prawie 3,5 mld EUR wyższe niż kwota zakładana przez resort finansów po tym, jak dane pokazały, że dochody były o 4,6 prc. wyższe od zakładanych na koniec lipca.

Większe środki napływające do kasy państwa skłoniły irlandzki rząd do zwiększenia budżetu na 2023 i zadeklarowanie przeznaczenia dodatkowych jednorazowych środków na walkę z gwałtownie rosnącą inflacją, której głównym motorem są rosnące koszty energii.

IFAC uważa przy tym, że około 2,5 mld EUR funduszy awaryjnych odłożonych w tym czasie w zeszłym roku na pokrycie potencjalnych kosztów COVID-19 i Brexitu w 2022 r. pozostało niewykorzystane i może pokryć jednorazowe środki bez wpływu na prognozowaną nadwyżkę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane