Jagiełło: fala konsolidacji w sektorze bankowym "wymiecie" banki średnie i małe

PAP
opublikowano: 16-07-2018, 14:24

Presja na koncentrację w sektorze bankowym jest większa niż wcześniej. W Polsce jest miejsce na ok. 5 dużych instytucji finansowych, a obecna fala konsolidacji "wymiecie" banki średnie i małe – ocenia Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP. Dodał, że bank nie jest zainteresowany przejęciem instytucji o aktywach niższych niż 100 mld zł.

„Informacje, które docierają do nas z rynku potwierdzają moją opinię, że presja na koncentrację jest obecnie dużo większa niż wcześniej – powiedział PAP Biznes Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP.

"10 lat temu pierwszą falę koncentracji wywołał kryzys finansowy, a obecnie fala koncentracji związana jest z wyścigiem technologicznym, który wymaga dużych inwestycji i z presją regulacyjną w zakresie wymogów kapitałowych, prawnych i pro-konsumenckich stawianych bankom" – dodał.

Zbigniew Jagiełło
Zobacz więcej

Zbigniew Jagiełło fot. Marek Wiśniewski

Ostatnio w kontekście konsolidacji rynku bankowego pisaliśmy o Eurobanku. Czytaj>>Millennium interesuje się Eurobankiem

Jego zdaniem procesy konsolidacyjne w krajowym sektorze bankowym w najbliższych kwartałach będą widoczne i banki będą się łączyły. "Małe organizmy nie są w stanie sprostać tym wymaganiom, a jeżeli się starają, to mają bardzo niski zwrot z kapitałów, co powoduje, że ich właściciele muszą się zastanawiać, czy to dobra alokacja kapitału” – powiedział Jagiełło.

"W Polsce jest miejsce na około 5 dużych instytucji finansowych, a obecna fala konsolidacji wymiecie banki średnie i małe. Zostanie tylko 5 dużych grup finansowych i banki niszowe, specjalistyczne" – dodał.

Prezes poinformował, że PKO BP nie jest zainteresowany przejęciem banku o aktywach niższych niż 100 mld zł.

„Nasze analizy wskazują, że dla PKO Banku Polskiego zajmowanie się przejęciem innego banku o aktywach poniżej 100 mld zł jest dyskusyjne, jeśli chodzi o efektywność. Trzeba się zastanowić, jakie byłby korzyści z takiej akwizycji, jeśli zatrzymałyby one proces technologizacji banku” – powiedział Jagiełło.

Według wcześniejszych informacji, w ostatnim czasie na sprzedaż został wystawiony Eurobank, którego suma bilansowa na koniec 2017 r. wynosiła 13,8 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Banki / Jagiełło: fala konsolidacji w sektorze bankowym "wymiecie" banki średnie i małe