Czytasz dzięki

Jak dostać pożyczkę na pensje i szybszą sieć

opublikowano: 03-05-2020, 22:00

700 mln zł zwrotnej pomocy trafi do firm z sektora cyfrowego. Pieniądze pozwolą im utrzymać płynność finansową

W ofercie Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC) są nie tylko dotacje dla małych i średnich graczy, ale również preferencyjne pożyczki. Przedsiębiorcy mogą zaciągać je m.in. na inwestycje w unowocześnienie sieci telekomunikacyjnej. W grę wchodzą też przedsięwzięcia związane z budową i rozbudową infrastruktury szerokopasmowego internetu. Dzięki tym projektom gospodarstwa domowe i firmy mają dostęp do szybkiego internetu o przepustowości co najmniej 30 Mb/s, a szkoły — minimum 100 Mb/s. Wsparcie jest dostępne u pośredników finansowych współpracujących z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK).

Aleksandra Kwiatkowska, dyrektor w BGK, podkreśla, że każda
firma może starać się o więcej niż jedną pożyczkę szerokopasmową i równolegle
ubiegać się o dotację z POPC.
Zobacz więcej

KILKA OPCJI WSPARCIA:

Aleksandra Kwiatkowska, dyrektor w BGK, podkreśla, że każda firma może starać się o więcej niż jedną pożyczkę szerokopasmową i równolegle ubiegać się o dotację z POPC. TP

Szerokopasmowe wsparcie

Pożyczki z POPC pokryją koszty infrastruktury szerokopasmowej, w tym robót, materiałów budowlanych, nadzoru, dostaw i instalacji. Przedsiębiorcy mogą przeznaczyć wsparcie również na zakup urządzeń (modemy) i pozyskanie nowych klientów. Atutem pożyczek w okresie zawirowań jest możliwość przeznaczenia ich na bieżącą działalność firm, m.in. na wynagrodzenia pracowników zatrudnionych na umowy cywilnoprawne.

Aleksandra Kwiatkowska, dyrektor w BGK, zwraca uwagę, że pożyczki szerokopasmowe to jedyne tego typu finansowanie na rynku, bo nie ma go w ofercie banków komercyjnych.

— Zainteresowanie pożyczkami wśród przedsiębiorców jest coraz większe. Co ważne, każda firma może starać się o więcej niż jedną pożyczkę. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przedsiębiorca ubiegał się równolegle o dotację z POPC. Nie wprowadzamy też ograniczeń terytorialnych. Inwestycje mogą być prowadzone na obszarach objętych szerokopasmowym internetem, jak i pozbawionych dostępu do sieci. W efekcie finansowanie zwiększa konkurencyjność firm i wzmacnia ich pozycję na rynku — przekonuje Aleksandra Kwiatkowska.

Zauważa, że wielu przedsiębiorców powoli finalizuje inwestycje wspierane grantami z POPC.

— To dobry moment na zaciągnięcie pożyczki szerokopasmowej i rozwinięcie projektu — podkreśla dyrektor BGK.

Jakie nowości

Każdy przedsiębiorca może ubiegać się o pożyczkę w wysokości od 20 tys. do 50 mln zł. Dotychczas karencja w spłacie kapitału wynosiła nawet 30 miesięcy.

— Proponujemy małym i średnim przedsiębiorstwom, które ucierpiały z powodu pandemii, dodatkową karencję w spłacie zobowiązań o kolejnych sześć miesięcy z możliwością wydłużenia okresu finansowania. Ponadto wprowadzamy wakacje kredytowe do sześciu miesięcy z jednoczesnym wydłużeniem okresu spłaty zadłużenia. W grę wchodzi też obniżenie oprocentowania środków powierzonych nawet do 0 proc. Znosimy też obowiązek zapewnienia minimalnego wkładu własnego przez firmę. Dotychczas wynosił on przynajmniej 5 proc. wartości przedsięwzięcia. Wreszcie pożyczka sfinansuje bieżącą działalność firm telekomunikacyjnych, w tym również wynagrodzenia pracowników — wylicza Aleksandra Kwiatkowska.

b960cf00-66b9-11ea-bc55-0242ac130003
Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Na instalacje i wynajem

Pożyczek szerokopasmowych udzielają instytucje finansowe, które współpracują z BGK. Wśród nich są: Alior Bank, Towarzystwo Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych i Agencja Rozwoju Regionalnego MARR. Aleksandra Podobińska-Durka, dyrektor działu funduszy Unii Europejskiej i programów publicznych w Alior Banku, podkreśla, że jej bank oferuje dwa rodzaje pożyczek szerokopasmowych — inwestycyjną i płynnościową. Pierwsza finansuje projekty dotyczące budowy, rozbudowy lub modernizacji sieci światłowodowych, które zapewniają dostęp do szybkiego internetu.

— Chodzi między innymi o koszty robót, materiałów budowlanych, instalacji elementów infrastruktury szerokopasmowej, przygotowania dokumentacji niezbędnej do wykonania wspomnianych robót lub zakupu prawa do dysponowania nieruchomością związaną z realizacją przedsięwzięcia — wylicza Aleksandra Podobińska-Durka.

Natomiast pożyczką płynnościową przedsiębiorca sfinansuje m.in. niewielkie prace budowlano-montażowe, których celem jest przyłączenie do sieci nowych odbiorców lub zaoferowanie im usług o wyższym standardzie. W grę wchodzą też wydatki na wynajem biur i marketing. Aleksandra Podobińska-Durka przyznaje, że zainteresowanie tym wsparciem wśród firm jest spore.

— Ze względu na atrakcyjne parametry pożyczka jest często uzupełnieniem dotacji. Sporo firm, które zdobyły granty z POPC, potrzebuje teraz finansowania np. na zakup urządzeń końcowych — podkreśla Aleksandra Podobińska-Durka.

Sprawdź program webinaru "Praktyczne zarządzanie płatnościami i płynnością finansową od strony sprzedaży", 2 czerwca, 11:00 >>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane