Jak fundusze unijne mogą wspomóc rozwój firmy

opublikowano: 31-03-2023, 15:56
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

W obecnej perspektywie finansowej zaplanowanych jest wiele konkursów z dotacjami, dzięki którym przedsiębiorcy mogą rozszerzać swój biznes. W jakich programach należy ich szukać?

Nowe rozdanie funduszy unijnych to nowe szanse dla polskich firm na rozwój. Pieniądze na rozkwit działalności gospodarczej i rozszerzenie jej o nowe obszary biznesowe są dostępne już w tegorocznych konkursach. Na przedsiębiorców zainteresowanych rozwojem biznesu czekają miliony euro. Jaką ofertę mają dla nich fundusze europejskie?

FENG

Najwięcej pieniędzy na rozwój firmy znajdą w Funduszach Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). To program, ogólnokrajowy i nastawiony na innowacje, dlatego też dostęp do pieniędzy z niego będą miały firmy realizujące przedsięwzięcia wpisujące się w Krajowe Inteligentne Specjalizacje (KIS). Wspomniane specjalizacje to dziedziny i branże określone jako kluczowe dla rozwoju polskiej gospodarki. Co istotne, FENG stawia przede wszystkim na wspieranie przedsięwzięć czerpiących z wyników prac badawczo-rozwojowych. Oczywiście są od tego odstępstwa, jak np. wspieranie cyfryzacji sektora MŚP.

FEPW

Unijne wsparcie czeka na przedsiębiorców także w Funduszach Europejskich dla Polski Wschodniej (FEPW). To oferta dla firm z województw: lubelskiego, podlaskiego, pomorskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego oraz – co jest nowością – części mazowieckiego (poza Warszawą i otaczającymi ją powiatami). W ofercie tego programu są dotacje m.in. na innowacje i nowoczesne wzornictwo.

Programy regionalne

Kolejna opcja to programy regionalne. W tych konkursach o wsparcie mogą ubiegać się firmy tylko z danego województwa. Tutaj dominować będą z kolei Regionalne Krajowe Specjalizacje.

Innowacje

Przedsiębiorcy mogą zdobyć pieniądze na różne obszary biznesowe działalności firmy. Najwięcej konkursów dotyczy innowacji. Sztandarowym konkursem nowej perspektywy jest tu Ścieżka SMART z programu FENG. To kompleksowa oferta wsparcia finansowania różnych etapów rozwoju innowacji w ramach jednego wniosku i projektu. Przedsiębiorca może skonstruować swój projekt z różnych komponentów/modułów.

Kolejną atrakcyjną formą wsparcia innowacji jest kredyt technologiczny. To oferta w postaci tzw. premii technologicznej - dofinansowanie polega na refundacji części kapitałowej kredytu przeznaczonego na pokrycie kosztów poniesionych przez MŚP na realizację inwestycji polegającej na wdrożeniu nowych technologii.

Firmy, które będą chciały korzystać z pieniędzy dostępnych w programach Komisji Europejskiej (KE) będą mogły liczyć na dotacje na pokrycie przygotowania dokumentacji i obsługę całego procesu starania się o wsparcie (Granty na Eurogranty). Skoro już wspominamy o programach KE: na wsparcie FENG będą mogły liczyć również firmy, których projekty zostały pozytywnie ocenione przez w programie Horyzont, ale ze względu na ograniczenia budżetowe nie dostały dofinansowania (konkurs dla posiadaczy certyfikatu Seal of Excellence).

Zielone inwestycje

Nowa oferta funduszy europejskich w zdecydowaniu większym stopniu stawia na ekologię, obniżanie emisyjności biznesu oraz eko-innowacje. Wynika to w dużej mierze z naszych zobowiązań i wyzwań wiązanych z Europejskim Zielonym Ładem.

Nowością jest kredyt ekologiczny, działający na tych samych zasadach finansowych co kredyt technologiczny - z taką różnica, że wsparcie dotyczy inwestycji w zwiększanie efektywności energetycznej, zmniejszanie emisyjności oraz wymianę źródeł energii w przedsiębiorstwach. Chodzi o wpieranie przedsiębiorstw w transformacji zwiększającej ich efektywność́ energetyczną poprzez modernizację infrastruktury, w tym również̇ poprzez inwestycje w nowe lub ulepszone produkty lub procesy. Co ważne, dostęp do tego wsparcia będą miały nie tylko MŚP, ale też firmy small i mid-caps.

Nowością nowej oferty funduszy europejskich jest duży nacisk postawiony na GOZ (Gospodarka Obiegu Zamkniętego), zarówno w programie FEPW, jak i FENG. W FENG mamy możliwość realizacji wydzielonego modułu w ramach ścieżki SMART, dotyczącego ekologii, zazieleniania firm, tj. wdrażania rozwiązań przyjaznych środowisku, w tym też GOZ. Dodatkowo, za ekoinnowację dostaniemy w ścieżce SMART więcej punktów. W FEPW mamy konkurs dla firm chcących wdrażać nowe rozwiązania w zakresie gospodarowania surowcami i odpadami.

Eksport

Na wsparcie będą mogły liczyć również firmy chcące rozwinąć swój eksport. Aktualna pozostanie oferta Polskie Mosty Technologiczne w FENG, planowany jest też konkurs na wsparcie udziału w wydarzeniach targowych i konferencyjnych. Moduł związany z internacjonalizacją przewidziany został również w ścieżce SMART.

Cyfryzacja i automatyzacja

Nowa oferta to również dużo większy nacisk położony na cyfryzację i automatyzację. Przejawia się to w tym, że wydzielony został (podobnie jak w przypadku ekologii) specjalny moduł w ścieżce SMART. Będzie też można dostać dodatkowe punkty za innowację cyfrową.

Inną opcją w FENG dla firm z sektora MŚP, które potrzebują wsparcia w ucyfrowieniu działalności, jest ciekawy program grantowy na dwa rodzaje przedsięwzięć: zakup i wdrożenie rozwiązań́ IT służących transformacji cyfrowej (tj. zakup gotowych rozwiązań́ w formie licencji lub praw własności do technologii oraz na zlecone prace programistyczne) oraz drugi - na doradztwo przedwdrożeniowe. Tym działaniem będzie zarządzała Agencja Rozwoju Przemysłu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.