Jak PFR łowi i sprzedaje spółki

Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Do inwestycyjnego portfela PFR wpadł właśnie płytkowy Cerrad, a do wyjścia szykuje się powoli zbrojeniowy WB Electronics. W kolejce czeka m.in. projekt wiatrowy na Bałtyku

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • kto po odejściu Andrzeja Kopyrskiego wziął stery inwestycyjne w PFR
  • co PFR dorzucił ostatnio do portfela spółek
  • jakie PFR ma plany wychodzenia z inwestycji
  • jakie widzi w tym roku trendy inwestycyjne
  • jakie są najbliższe plany spółek z portfela PFR, czyli PESA, WB Electronics, Polskich Kolei Linowych czy Modivo

Zespół pionu inwestycji Polskiego Funduszu Rozwoju ma za sobą rekordowy rok, ale początek 2023 r. też jest intensywny. Do portfela dołączył już w tym roku wydawniczy WSiP i rowerowy Kross, a najświeższa transakcja to Cerrad, producent płytek ceramicznych.

- PFR udzieli mu 87 mln zł finansowania na dokończenie inwestycji i powiększenie kapitału obrotowego na dalszy dynamiczny rozwój sprzedaży – zapowiada Piotr Bogus zarządzający pionem inwestycji w PFR.

Awanse w inwestycjach.
Awanse w inwestycjach.
Piotr Bogus zastąpił na stanowisku Andrzeja Kopyrskiego (który z końcem 2022 r. przeszedł do PKO BP) i zarządza dziś pionem inwestycji w PFR. Zofia Szewczuk awansowała na stanowisko dyrektora departamentu inwestycji. Wspólnie kierują zespołem, który zarządza jednym z największych funduszy zamkniętych w Polsce.
MAREK WISNIEWSKI

Zielone spółki w kolejce

Każdy z tegorocznych projektów jest inny, ale reprezentuje wachlarz zainteresowań inwestycyjnych PFR. WSiP potrzebował przede wszystkim krótkoterminowego finansowania pod zamówienia. Kross najpierw współpracował z PFR w czasach tarczy antycovidowej, a w tym roku otrzymał od funduszu kilkadziesiąt milionów złotych na zakup komponentów do produkcji rowerów premium, w tym elektrycznych i gravelowych.

- W kolejce na ten rok czekają kolejne projekty z sektora odnawialnych źródeł energii, a wśród nich m.in. ewentualne wejście PFR w projekt wiatrowy na Bałtyku. W pipeline’ie są też firmy przemysłowe i handlowe, które ucierpiały z powodu pandemii albo z powodu gwałtownego wzrostu kosztów nośników energii – wylicza Zofia Szewczuk, dyrektor departamentu inwestycji w PFR.

Przypomina jednocześnie, że po zakończeniu działań związanych z tarczą antycovidową PFR powrócił do finansowania na zasadach komercyjnych i nie kieruje już do tych firm oferty pomocowej.

- Jednak dzięki byciu elastycznym i szerokiej gamie instrumentów, od kapitałowych po dłużne, jesteśmy często wybierani przez firmy na partnera na czas tymczasowych turbulencji – mówi Zofia Szewczuk.

Baltic Hub rośnie na sankcjach

Z końcem 2022 r. wartość aktywów netto PFR Funduszu Inwestycyjnego wynosiła 6,3 mld zł. W portfelu funduszu są nie tylko firmy, ale też projekty infrastrukturalne.

Największą inwestycją jest Baltic Hub w Gdańsku, na który PFR wyłożył – wspólnie z dwoma innymi partnerami – ponad 5 mld zł. To obecnie najważniejszy głębokowodny port na Bałtyku, przeładowujący ponad 2 mln kontenerów (TEU) rocznie.

- Jest w trakcie budowy nowego terminala kontenerowego i przygotowuje się do budowy terminala na potrzeby instalacyjne branży offshore. Obecnie ustalana jest struktura finansowania tego drugiego, z udziałem PFR, a ostateczne porozumienie w tej sprawie powinno zostać zawarte w tym roku – mówi Piotr Bogus.

Czas wojny okazuje się dla Baltic Hub motorem wzrostu. Sankcje zamknęły wprawdzie rynek rosyjski, ale zostało to zastąpione silnym popytem na rynku polskim, przeładunkami do innych krajów Morza Bałtyckiego oraz - w związku z blokadą portów Morza Czarnego - otwarciem nowego kierunku ukraińskiego.

Elemental chce mieć kontrolę

Drugą największą inwestycją jest PESA. Ten polski producent pojazdów szynowych przeszedł udaną restrukturyzację, jest dziś rentowny, pracuje nad nową strategią, rozwojem portfela produktów - w tym nad pierwszą w Polsce lokomotywą wodorową - i myśli o wejściu na giełdę.

- To jednak dalszy plan – zauważa Zofia Szewczuk.

Na trzecim miejscu jest Elemental Holding, w który PFR zainwestował w 2022 r.

- Właściciel firmy szukał kapitału na ekspansje międzynarodową i przejęcia, nie chciał jednak oddawać kontroli nad firmą. PFR, na ogół będący inwestorem mniejszościowym, okazał się dobrym partnerem – tłumaczy Zofia Szewczuk.

Konsorcjum z udziałem PFR zainwestowało w Elemental 290 mln USD. Wyjście może się kiedyś odbyć poprzez giełdę.

Od tarczy do inwestycji

Rekordowy 2022 r. przyniósł funduszowi PFR umowy o wartości 2 mld zł w ramach dziewięciu transakcji, pośród których niektóre czekają jeszcze na zamknięcie.

- Rekord jest pochodną coraz większej rozpoznawalności PFR w sektorze dużych firm, co wynikło z kolei z zaangażowania funduszu w zarządzanie tarczą – tłumaczy Piotr Bogus.

W czasie pandemii jego zespół blisko pracował z grupą niemal 500 dużych firm wnioskujących o wsparcie w ramach tarczy, a potem wiele z tych firm zaczęło rozmawiać z funduszem o finansowaniu rozwoju.

Piotr Bogus wskazuje, że w 2022 r. wsparcia potrzebowały głównie firmy z branży hotelowej czy odnawialnych źródeł energii. W ten sposób do portfela PFR dołączył Grot Hotel Investments, budujący 3-gwiazdkowy hotel w Warszawie, a także fotowoltaiczny R.Power i hybrydowy projekt Lewandpolu (pierwszy wielkoskalowy projekt łączący energię słoneczną i wiatrową w Polsce). Poza nimi PFR objął w zeszłym roku akcje w firmie Supersnow, produkującej armatki śnieżne i potrzebującej wsparcia w ekspansji międzynarodowej, a także – to już projekt infrastrukturalny – udzielił finansowania Gaz-Systemowi, rozwijającemu sieć gazociągów i infrastrukturę krytyczną.

Giełda kusi kilka spółek

Fundusz inwestycyjny PFR jest funduszem długoterminowym, ale ma już za sobą kilka znaczących wyjść z inwestycji. Najświeższe to sprzedaż akcji Polskiej Grupy Biogazowej.

- W 2019 r., kiedy PFR wszedł do PGB, biogaz był sektorem ryzykownym. Od tego czasu PGB wyrosła na lidera rynku – podkreśla Piotr Bogus.

Najbliższym kolejnym „exitem” może być oferta publiczna akcji WB Electronics. To firma z branży zbrojeniowej, dostarczająca rozwiązania m.in. dla armii amerykańskiej.

- W obliczu wojny w Ukrainie spółka notuje wzrost zamówień, który nie powinien ustać nawet po ewentualnym wstrzymaniu działań wojennych – uważa Piotr Bogus.

Wyjście przez giełdę, choć w odleglejszej perspektywie, wchodzi w grę również w przypadku Polskich Kolei Linowych i PESA. PFR czeka też, choć jako obligatariusz, na ofertę publiczną e-sklepu Modivo.

Ukraina ma znaczenie

Zofia Szewczuk zauważa, że wśród firm poszukujących finansowania widać dziś większe zainteresowanie długiem, a nie kapitałem.

- To instrumenty łatwiejsze w obsłudze, nie oznaczające dzielenia się kontrolą nad firmą i z jasną ścieżką wyjścia dla obu stron – tłumaczy menedżerka.

Drugim widocznym trendem jest Ukraina.

- Wiele naszych rozmów z firmami dotyczy przyszłej odbudowy Ukrainy. Firmy związane z branżą budowlaną i przemysłem będą już niedługo szukać finansowania pod takie projekty – mówi Piotr Bogus.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane