Jak regiony wydają kasę z Unii Europejskiej

opublikowano: 18-01-2012, 00:00

Liderem w dzieleniu dotacji z Regionalnych Programów Operacyjnych jest opolskie. Stawkę zamyka Podlasie.

Żaden region się nie spóźnia, ale niektóre tak się rozpędziły, że w tym roku praktycznie nie będą miały co dzielić — takie wnioski płyną z podsumowania Ministerstwa Rozwoju Regionalnego (MRR), które pokazuje wykorzystanie unijnych pieniędzy w poszczególnych województwach. Do końca roku w ramach szesnastu Regionalnych Programach Operacyjnych (RPO) podpisano umowy na 53 mld zł, co oznacza, że budżet na lata 2007-13 został wykorzystany w 78,9 proc. Kilka województw osiągnęło jednak znacznie wyższy poziom. W opolskim zawarto umowy aż na 96 proc. budżetu.

— To efekt skutecznego partnerstwa z beneficjentami, w tym przedsiębiorcami — inicjujemy, koordynujemy i zachęcamy ich do współpracy — mówi Józef Sebesta, marszałek województwa opolskiego. Drugie miejsce w rankingu zajmuje Pomorze, a podium uzupełnia Wielkopolska. Na końcu stawki są Podlasie i Mazowsze. Warto też odnotować, które regiony miały najlepsze tempo wzrostu w 2011 r. Pod tym względem najwięcej udało się nadgonić Lubelszczyźnie (wzrost o 14,3 proc.), która wyprzedza regiony łódzki i mazowiecki. Województwa rozkręciły się szczególnie w ostatnich miesiącach roku.

— Ponownie mieliśmy do czynienia z efektem KRW, czyli walki o nagrodę z Krajowej Rezerwy Wykonania za skuteczne wydatkowanie unijnych pieniędzy. W efekcie dodatkowe 512 mln EUR zostały podzielone między wszystkie regiony — mówi Marceli Niezgoda, wiceminister rozwoju regionalnego odpowiedzialny m.in. za Narodową Strategię Spójności.

W dyspozycji marszałków województw znajdzie się także dodatkowe 150 mln EUR z tzw. dostosowania technicznego.

— Te pieniądze i kwota z KRW pójdą na działania związane głównie z transportem, sferą badawczo-rozwojową, obszarem energii i społeczeństwem informacyjnym — mówi Paweł Orłowski, wiceminister rozwoju regionalnego odpowiedzialny m.in. za koordynację wdrażania programów w regionach. Możemy się spodziewać, że obecny rok dla wielu RPO będzie czasem zamykania budżetów. W niektórych regionach w kasach z unijnymi dotacjami na lata 2007-13 już widać dno.

24 048 tys. Tyle wniosków o dotacje zostało podpisanych w ramach szesnastu RPO do końca roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwester Sacharczuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu