Jak rynek pracy radzi sobie z pandemią

opublikowano: 07-12-2020, 15:10

Pracodawcy z największych aglomeracji wciąż bardzo odczuwają skutki kryzysu wywołanego koronawirusem. Najtrudniej jest w Poznaniu, Katowicach i Łodzi.

Jak wygląda sytuacja na rynku pracy? W jakich sektorach brakuje ofert? Co czeka zatrudnionych? Odpowiedzi na te pytania udzielają autorzy najnowszego raportu „Rynek pracy, edukacja, kompetencje. Aktualne trendy” Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).

Polska na tle UE:
Polska na tle UE:
Paulina Zadura, dyrektor w departamencie analiz i strategii w PARP, podkreśla, że rynek pracy w naszym kraju jest w lepszej kondycji niż w innych państwach UE.

Daniel Nowak, ekspert z departamentu rozwoju kadr w przedsiębiorstwach w PARP, zwraca uwagę, że choć w ostatnim czasie bezrobocie spadło w kilku województwach, to wciąż ponad milion Polaków nie ma pracy.

– Warmia i Mazury, Kujawy, Świętokrzyskie i Podkarpacie nadal są regionami, w których wspomniany wskaźnik jest relatywnie wysoki na tle reszty kraju – podkreśla Daniel Nowak.

Wśród osób pozostających bez zatrudnienia więcej jest kobiet. Stanowią one 54 proc. bezrobotnych. Eksperci PARP wskazują ponadto na znaczne różnice w wynagrodzeniach na korzyść panów.

Według raportu w październiku pracodawcy w Polsce opublikowali ponad 240 tys. ofert pracy na 50 największych portalach rekrutacyjnych. To oznacza spadek o ok. 21 proc. w porównaniu z październikiem 2019 r.

– Wirus wstrząsnął rynkiem pracy w dużych aglomeracjach. Z głębokiego kryzysu nadal nie mogą wyjść Poznań, Katowice i Łódź. W październiku w stolicy Wielkopolski pojawiło się o 59 proc. ogłoszeń mniej niż rok wcześniej. Natomiast w Katowicach i Łodzi spadek ten wyniósł odpowiednio 51 proc. i 48 proc. Pod tym względem sytuacja wygląda nieźle we Wrocławiu, Krakowie i Warszawie – wylicza Paulina Zadura, dyrektor w departamencie analiz i strategii w PARP.

Najwięcej ofert pracy

Które grupy zawodowe nie narzekają na brak ofert? Specjaliści od RODO (wzrost anonsów o 63 proc. rok do roku), e-commerce (o 55 proc.), główni księgowi (o 33 proc.) i przedstawiciele branży medycznej (o 17 proc.) .

– Największą poprawę na rynku pracy odczuli prawnicy i reprezentanci sektora IT – mówi Daniel Nowak.

Natomiast ogłoszeń jak na lekarstwo jest dla grafików i doradców podatkowych.

Z raportu wynika, że dla kandydatów ubiegających się o stanowiska menedżerskie i specjalistyczne najważniejsze jest wynagrodzenie wyższe od dotychczasowego. Istotne są również elastyczne godziny pracy i możliwość wykonywania obowiązków służbowych z domu.

Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
×
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

– Praca zdalna w warunkach kwarantanny narodowej wygląda zupełnie inaczej niż w zwykłych okolicznościach. Większość badanych ma poczucie wyizolowania, odcięcia od codziennego życia społecznego. Towarzyszy im uczucie nasilonego lęku. Jednocześnie część pracowników stawia czoła wyzwaniom związanym z opieką nad dziećmi. Zacierają im się granice czasowe między zadaniami zawodowymi i rodzicielskimi. To pogłębia zmęczenie i frustrację wspomnianej grupy badanych – podkreśla Daniel Nowak.

Natomiast podtrzymywanie relacji biznesowych online większości respondentom nie sprawia kłopotów.

– Tylko niektórzy z nich zwracali uwagę na ograniczenia w zachowaniu prywatności i zwiększony wysiłek, jaki muszą wkładać w utrzymanie profesjonalnego wizerunku w warunkach home office. Dotychczas wyręczało ich w tym biurowe środowisko pracy – wyjaśnia Daniel Nowak.

Bezrobocie wśród młodych

Paulina Zadura zwraca uwagę, że rynek pracy w Polsce jest w lepszej kondycji niż w innych krajach Unii Europejskiej.

Według najnowszych danych Eurostatu, we wrześniu wskaźnik bezrobocia dla krajów członkowskich wyniósł 7,5 proc., czyli o 0,1 pkt. proc. więcej wobec poprzedniego miesiąca i o 1,2 pkt proc. rok do roku. Z rankingu Eurostatu wynika, że najwyższe bezrobocie występuje w Hiszpanii (16,5 proc.), na Litwie (9,8 proc.) i we Włoszech (9,6 proc.). Natomiast w najlepszej kondycji jest rynek pracy w Czechach (2,8 proc.), Polsce (3,1 proc.), na Malcie (4 proc.) i w Holandii (4,4 proc.).

Paulina Zadura zauważa, że we wrześniu bezrobocie wśród osób do 25. roku życia w 27 krajach członkowskich wyniosło 17,1 proc. , a w strefie euro -17,6 proc. Miesiąc wcześniej było to odpowiednio 17,8 proc. i 18,3 proc. Pod tym względem najlepiej wypadają Niemcy (6 proc.), Czechy (8,1 proc.) i Polska (8,7 proc.), a najgorzej Hiszpania (40,4 proc.), Włochy (29,7 proc.) i Litwa (27,7 proc.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane