Jak uzyskać środki unijne na zakup wyposażenia gabinetu kosmetycznego?

Anna Ogrodnik
opublikowano: 17-03-2004, 00:00

Przedsiębiorstwa zatrudniające do 9 osób, a więc należące do grupy tzw. mikroprzedsiębiorstw, mogą liczyć na dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR)

w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego (ZPORR). Ponieważ działanie dotyczy udzielania wsparcia mikroprzedsiębiorstwom w początkowym okresie funkcjonowania, beneficjentami będą te z nich, które rozpoczęły działalność gospodarczą nie wcześniej niż trzy lata przed momentem złożenia wniosku aplikacyjnego.

Dofinansowanie w tym zakresie może objąć specjalistyczne usługi doradczo-szkoleniowe oraz inwestycje. W pierwszym przypadku wysokość dotacji nie może przekroczyć 50 proc. kosztów usługi i kwoty 5 tys. EUR. Dotacje inwestycyjne przewidziane są na rozwój działalności, modernizacje produktów i samego procesu produkcji oraz na nowe miejsca pracy. Wysokość dotacji nie może przekroczyć 50 tys. EUR i w zależności od lokalizacji inwestycji może stanowić od 45 do 65 proc. kosztów kwalifikowanych.

Autor jest konsultantem w Dziale Doradztwa Europejskiego Ernst & Young

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Ogrodnik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Jak uzyskać środki unijne na zakup wyposażenia gabinetu kosmetycznego?