January Ciszewski wyszedł z inwestycji życia

opublikowano: 18-08-2022, 07:50
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

January Ciszewski i kontrolowany przez niego JR Holding sprzedali akcje Columbusa Energy.

January Ciszewski
January Ciszewski
Adam Golec

Inwestor w 2015 r. wyłożył 1 mln zł na kupno pakietu akcji spółki, która urosła dzięki boomowi na fotowoltaikę. Teraz branża jest w dołku, kurs daleki od szczytu (w 2020 r. kapitalizacja sięgała 4,5 mld zł), ale inwestor i tak zrealizował pokaźny zysk. Pakiet, który sprzedał teraz, wart był 57 mln zł, a łącznie z wpływami z wcześniejszych transakcji inwestycja przyniosła 140 mln zł.

2,75 mln akcji bezpośrednio od Januarego Ciszewskiego, 8,26 mln walorów, należących do JR Holdingu oraz 100 proc. udziałów w spółce KPM Invest (ma 1,66 mln akcji Columbusa) kupiła spółka Gemstone, należąca do Dawida Zielińskiego, prezesa Columbusa. Po transakcji osiągnął on niemal 50-procentowy udział w akcjonariacie.

JR Holding sprzedał swój pakiet za 38 mln zł (po 4,6 zł za walor), a KPM Invest za 14,8 mln zł (po 8,93 zł za sztukę).

Całkowite rozliczenie transakcji ma nastąpić do 29 grudnia 2022 r. w drodze zasilenia rachunku bankowego wskazanymi kwotami.

- Inwestowałem w Columbusa, gdy był jeszcze startupem, a branża fotowoltaiki nie była uznawana za szczególnie perspektywiczną. W tamtym czasie mało kto dostrzegał potencjał, który później wykorzystał Columbus stając się liderem branży. Pomimo spadku notowań od szczytu jest to najbardziej zyskowna nasza inwestycja, łącznie z wcześniejszymi transakcjami wraz z JRH uzyskaliśmy 140 mln zł ze sprzedaży posiadanego w Columbusie pakietu. Oznacza to zwrot 140 mln zł z zainwestowanego 1 mln zł. Trudno nie uznać tego wyniku za satysfakcjonujący – powiedział January Ciszewski, cytowany w informacji prasowej.

Jak dodał, zainwestuje te pieniądze w "najlepsze podmioty z branż przyszłości“. Decyzję o sprzedaży tłumaczy potrzebą dywersyfikacji portfela i zapewnia, że pozyskane środki jest w stanie pomnożyć kilkanaście lub kilkadziesiąt razy.

W II kwartale 2022 r. JR Holding zanotował 98,8 mln zł straty netto, głównie z powodu aktualizacji wartości portfela inwestycyjnego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane