Japonia: pierwszy od niemal dwóch lat spadek eksportu

opublikowano: 18-10-2018, 10:23

Wrzesień nie był udany dla japońskich eksporterów. Kraj Kwitnącej Wiśni, którego gospodarka oparta jest w dużej mierzy na sprzedaży zagranicznej odnotował pierwszy spadek eksportu od listopada 2016 r.

Eksperci podkreślają, że było to przede wszystkim skutkiem  spadkiem dostaw do USA i do Chin co zwiększyło obawy o nasilający się wpływ eskalującej chińsko-amerykańskiej wojny handlowej.

Według zaprezentowanych przez Ministerstwo Finansów danych w czwartek, eksport zmniejszył się o 1,2 proc. we wrześniu w porównaniu z analogicznym okresem 2017 r. Tymczasem większość ekonomistów spodziewała się wzrostu rzędu 1,9 proc. W sierpniu dynamika wzrostu sięgnęła aż 6,6 proc. 

Utrzymująca się słabość eksportu we wrześniu sugeruje, że aktywność gospodarcza mogła ulec stagnacji w trzecim kwartale – ocenił Marcel Thieliant, starszy ekonomista w Capital.

Dane ujrzały światło dzienne kilka dni po sondażu agencji Reuters, zgodnie z którym, jedna trzecia japońskich firm ucierpiała na skutek konfliktu handlowego między dwoma największymi gospodarkami świata. Japońskie firmy obawiają się także spowolnieniem popytu ze strony chińskiego rynku.

Japoński eksport do Stanów Zjednoczonych spadł o 0,2 proc. we września, głównie w skutek zmniejszających się dostaw maszyn budowlanych i górniczych, części samochodowych i leków.

Z kolei Import ze Stanów Zjednoczonych wzrósł we wrześniu o 3,1 proc. głownie za sprawą ropy naftowej, skroplonego gazu, pomagając zmniejszyć nadwyżkę handlu Japonii ze Stanami Zjednoczonymi o 4,0 proc. rok do roku do 590 mld jenów (5,24 mld USD).

Natomiast eksport do Chin, największego japońskiego partnera handlowego, spadł we wrześniu o 1,7 proc. notując pierwszą zniżkę od siedmiu miesięcy.

Ogółem import od początku roku spadł o 7 proc. wobec oczekiwanego wzrostu rzędu 13,7 proc.

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, CNBC

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu