Jeden z motorów hossy na Wall Street się zaciął

opublikowano: 20-09-2017, 13:05
aktualizacja: 20-09-2017, 13:13

Skup akcji własnych, będący dotąd jednym z motorów hossy na giełdzie nowojorskiej, spowalnia.

W drugim kwartale spółki z indeksu S&P500 skupiły akcje własne na kwotę 120  mld USD, oblicza S&P Dow Jones Indices, agencja tworząca indeks. To oznacza już piąty z rzędu kwartał, w którym wartość buybacków za ostatnie 12 miesięcy spada, a taka passa nie zdarzyła się ani razu od wielkiego kryzysu lat trzydziestych.

Spółki z giełdy nowojorskiej zwiększały skup akcji własnych od początku obecnej hossy, zachęcane wyjątkowo niskim kosztem pieniądza. Jeszcze na początku roku stratedzy spodziewali się, że skup akcji będzie przyspieszał, a to za sprawą oczekiwań reformy podatków, które miały skłaniać spółki do sprowadzania do USA zysków wypracowanych za granicą. Jednak stopy procentowe powoli rosną, perspektywa reformy podatków oddala się, a możliwości zwiększania zadłużenia przez korporacje wyczerpują się.

- Prawdopodobnie obarczone zbyt wysoką dźwignią amerykańskie przedsiębiorstwa doszły do granic możliwości pożyczania tylko w celu wspierania notowań własnych akcji – zauważał Andrew Lapthorne, szef działu strategii ilościowej w banku Societe Generale.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane