Jest kilka modeli łączności bez kabli

Marcin Złoch
opublikowano: 17-05-2006, 00:00

Terminem łącze bezprzewodowe określanych jest wiele różnych technologii. Firma, chcąc uzyskać dostęp do internetu, musi wybrać spośród nich.

Usługi bezprzewodowej transmisji danych można podzielić ze względu na kategorię wykorzystywanego pasma. Może być ono licencjonowane lub nielicencjonowane. Według przedstawicieli operatorów telekomunikacyjnych, jedynie zarezerwowana na potrzeby danej firmy częstotliwość może stać się podstawą do świadczenia usług.

Bez ograniczeń

— Pasmo nielicencjonowane jest z reguły wykorzystywane do wspierania technologii WiFi. Jest bezpłatne i otwarte dla każdego. Ta druga cecha powoduje, że nie nadaje się praktycznie do wykorzystania w celach komercyjnych — twierdzi Marcin Kotlarski, dyrektor działu zarządzania produktami GTS Energis.

Paweł Rytt, menedżer produktu w NASK, zdradza inny podział bezprzewodowej transmisji danych. Z punktu widzenia architektury sieci telekomunikacyjnej systemy bezprzewodowe możemy podzielić na dwa typy: systemy typu punkt-punkt oraz punkt-wielopunkt. Według niego, dopiero w ramach takiego podziału możemy wymieniać rodzaje bezprzewodowej transmisji danych.

Oko w oko

— Oba wymienione systemy zasadniczo się od siebie różnią. Systemy typu punkt-punkt charakteryzują się tym, że transmisja danych odbywa się między dwoma określonymi urządzeniami nadawczo-odbiorczymi i tylko między nimi. W systemach typu punkt-wielopunkt mamy natomiast do czynienia z tzw. stacją bazową, która przesyła dane do dowolnie rozproszonych geograficznie terminali klienckich, znajdujących się w zasięgu stacji bazowej. Dodatkowo w przypadku systemów punkt- -punkt bezwzględnie wymagane jest zachowanie linii widoczności między antenami — wyjaśnia Paweł Rytt.

Systemy typu punkt-punkt można podzielić na dwie grupy, w zależności od rodzaju wykorzystanego medium: informacja może być transmitowana z wykorzystaniem fal radiowych bądź fal świetlnych. Transmisja oparta na falach radiowych, czyli radiolinie, znalazła szerokie zastosowanie w biznesie, zaś technologie wykorzystujące połączenia optyczne służą głównie do komunikacji między urządzeniami osobistymi, np.: telefonami, notebookami, palmtopami.

— Drugim typem systemów bezprzewodowych są połączenia rodzaju punkt-wielopunkt. Istnieje wiele używanych standardów: począwszy od IEEE 802.11x — potocznie znanym jako Wi-Fi — przez Bluetooth, Zig Bee, Hyperlan, a kończąc na LMDS oraz najnowszych standardach z grupy IEEE 802.16x, potocznie określanych jako WiMax — informuje Paweł Rytt.

W biegu

Dostępne technologie bezprzewodowej transmisji danych mogą zapewniać dostęp do zasobów sieci teleinformatycznej zarówno użytkownikom mobilnym, jak i stacjonarnym. Abonenci tej pierwszej grupy korzystają z systemów oferowanych przez operatorów telefonii komórkowej. Są to oparte na technologii GSM systemy GPRS (General Packet Radio Service) i EDGE (Enhanced Data Rates for GSM Evolution) oraz od niedawna system trzeciej generacji — UMTS (Universal Mobile Telecommunications System). Umożliwiają one w praktyce transmisję danych w kierunku do abonenta z szybkością odpowiednio około 50, 150 i 380 kb/s. Niestety dwie pierwsze technologie w praktyce dość słabo nadają się do przeglądania stron internetowych.

— Cechą wszystkich wymienionych technologii jest to, że możliwa do osiągnięcia przepływność zależy od bilansu łącza radiowego. Im lepsze warunki, tym większa jest szybkość transmitowanych danych — twierdzi Witold Mizera, kierownik ds. urządzeń radiowych Alcatel Polska.

Łatwe zmiany

— Bezprzewodowy internet rozwija się w Polsce bardzo dynamicznie i spodziewam się, że podobnie będzie w przyszłości. Klienci wybierając ten rodzaj dostępu, kierują się łatwością i szybkością podłączenia także na terenach, na których operatorzy kablowi nie chcą lub nie mogą świadczyć swoich usług. Nie bez znaczenia jest także łatwość „przeniesienia łącza” w przypadku zmiany siedziby klienta — podsumowuje Piotr Osiadacz, kierownik grupy produktów i analiz Crowley Data Poland.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Złoch

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu