Jest kilku chętnych na Cegielskiego

Pytlos Cezary, Gesing Marcin
opublikowano: 01-03-2001, 00:00

Jest kilku chętnych na Cegielskiego

Do Ministerstwa Skarbu Państwa wpłynęło kilka ofert na zakup akcji firmy Hipolit Cegielski Poznań. Resort da odpowiedź inwestorom w połowie marca. Na pewno na liście zainteresowanych przejęciem producenta silników okrętowych jest konsorcjum Stoczni Szczecińskiej Porta Holding i Grupy Stocznia Gdynia.

Do resortu skarbu wpłynęło kilka ofert na zakup firmy Hipolit Cegielski Poznań — wynika z nieoficjalnych informacji. Jedno jest pewne: wspólną ofertę złożyły Stocznia Szczecińska Porta Holding i Stocznia Gdynia. Wciąż nie wiadomo, czy do dwóch podmiotów dołączy partner finansowy.

Wkrótce terminy

Wyboru oferenta można spodziewać się w ciągu dwóch tygodni.

— Termin składania ofert upłynął 12 lutego. Do 16 marca MSP odpowie zainteresowanym i po tym terminie podejmie decyzje w sprawie ścieżki dalszych przekształceń HCP — tłumaczy Magdalena Nienałtowska z biura prasowego Ministerstwa Skarbu Państwa.

Po tym terminie zostaną również ujawnione ścisłe terminy harmonogramu prywatyzacji firmy, oraz szczegóły dotyczące wymogów inwestycyjnych.

— Na razie nie możemy ujawniać konkretów naszej oferty. Obecnie oczekujemy na odpowiedź resortu skarbu państwa. Mam nadzieję, że zmiana szefa MSP nie wpłynie negatywnie na procedurę prywatyzacyjną fabryki — mówi Marek Tałasiewicz ze SSPH.

Więcej pieniędzy

Resort skarbu przewidział do sprzedaży 10-80 proc. akcji HCP. W ofercie znalazło się też 5 proc. walorów spółki, przeznaczonych dotychczas na tzw. rezerwę reprywatyzacyjną. Do pracowników nieodpłatnie trafi 15 proc. akcji HCP.

— Koncepcja prywatyzacji Cegielskiego zakłada, że inwestor, który obejmie akcje, będzie zobowiązany do szybkiego dokapitalizowania firmy — wyjaśnia Magdalena Nienałtowska.

MSP nie ujawnia jednak kwoty, jaka wchodzi w rachubę. W pierwotnym wariancie prywatyzacji H. Cegielskiego resort skarbu brał pod uwagę dokapitalizowanie firmy z własnych środków kwotą od 28 do 72 mln zł. Obecnie kapitał HCP wynosi 72,2 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Pytlos Cezary, Gesing Marcin

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Jest kilku chętnych na Cegielskiego